Ministerstwo Edukacji i Nauki

14.06.2021
PL EN
25.09.2020 aktualizacja 25.09.2020

NAWA dofinansuje 15 projektów w Programie Promocja Języka Polskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

15 projektów otrzyma dofinansowanie w 2. edycji Programu Promocja Języka Polskiego NAWA. Dofinansowane zostaną pomysły takie jak: platforma e-learningowa do nauki jęz. polskiego, warsztaty z kultury żywego słowa, promocja kultury polskiej i języka poprzez sztukę.

Dofinansowanie z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) na promocję języka polskiego, historii oraz kultury polskiej za granicą otrzyma 15 projektów na łączną kwotę 1,2 mln zł - poinformowała w piątek ta agencja.

Projekty będa realizowane przez uczelnie i instytuty: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie, Akademia Ignatianum w Krakowie, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

"Celem programu Promocja Języka Polskiego jest propagowanie języka polskiego na świecie, a także upowszechnianie wiedzy o historii i kulturze Polski wśród szerokiego grona odbiorców zagranicznych. Nagrodzone projekty przyczynią się do podniesienia jakości nauczania języka polskiego jako obcego, wzmocnią jego prestiż, a także będą służyły budowaniu dobrego wizerunku Polski w świecie" – podkreśla dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, cytowana w komunikacie prasowym.

Większość wyróżnionych projektów realizowana jest z zagranicznymi partnerami. Na przykład Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk wraz z zagranicznym partnerem niemieckim (Institut für Slavistik, Universität Leipzig) będzie realizował projekt „Literatura polska bez granic. Forum języka i kultury polskiej w Saksonii”. Celem projektu jest promocja wybranych dzieł literatury, języka i kultury polskiej na Uniwersytecie Lipsku, w Saksonii oraz na terenie niemieckiego obszaru językowego. W planie są m.in. wykłady w formie artykułów literaturoznawczych, interpretujących wybrane przez studentów i wykładowców lipskiej polonistyki dzieła literatury polskiej; zdalne zajęcia językowe i literackie na polonistyce w Lipsku przeprowadzane przez literaturoznawców i lektorów z IBL PAN.

Z kolei Uniwersytet Jagielloński w Krakowie wraz z Northern Illinois University w Stanach Zjednoczonych zrealizują projekt „Polska brzmi znajomo”. Skierowany jest on do studentów logopedii i ich wykładowców w School of Allied Health and Communicative Disorders. Nadrzędnym celem projektu jest promocja języka i kultury polskiej wśród amerykańskiej społeczności akademickiej, celami szczegółowymi są: zapoznanie uczestników projektu z podsystemem fonetyczno-fonologicznym języka polskiego, współczesnymi realiami społeczno-kulturowymi i elementami historii Polski oraz wykształcenie u nich elementarnych umiejętności komunikacyjnych w języku polskim, które mogą się przydać w kontakcie z dzieckiem i rodzicem polonijnym.

Natomiast Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu wraz z ukraińskim partnerem Uniwersytetem im. Alfreda Nobla będą realizować projekt „Uczymy polskiego na Ukrainie”. Celem projektu jest przygotowanie osób mieszkających na Ukrainie do pracy w charakterze mediatora i ambasadora polskiej kultury poprzez przeprowadzenie kursu zdalnego. Wykorzystane zostaną do tego nowe technologie telekomunikacyjne, wideokonferencje, gry i quizy językowe.

Więcej informacji na stronie www.nawa.gov.pl

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021