29.10.2020
PL EN
25.09.2020 aktualizacja 25.09.2020

Murdzek: pierwsze centrum nauki SOWA powstanie w Piotrkowie Trybunalskim

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. PAP/Aleksander Koźmiński 21.05.2020. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. PAP/Aleksander Koźmiński 21.05.2020.

W piotrkowskiej Mediatece powstanie pierwsze centrum nauki SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - poinformował w czwartek w Piotrkowie Trybunalskim minister nauki Wojciech Murdzek. Do 2023 roku w całym kraju mają działać 32 takie strefy.

Podczas wizyty w piotrkowskiej Mediatece - nowoczesnej, multimedialnej bibliotece - minister nauki poinformował, że będzie to pierwsza w kraju placówka, gdzie rozpocznie działalność SOWA, czyli małe centrum nauki, którego merytorycznym przygotowaniem zajmie się Centrum Nauki Kopernik.

"Trzeba naukę pokazywać w taki sposób, aby ona wciągała niepostrzeżenie w wiry szukania, dochodzenia do prawdy, eksperymentowania, bo to jest ten język, którym chcemy docierać szeroko do społeczeństwa. To droga sprawdzona, przetestowana przez wiele lat w Centrum Nauki Kopernik" - podkreślił Murdzek.

Dodał, że centrów SOWA ma być w kraju więcej; to w piotrkowskiej Mediatece będzie pierwsze, natomiast kolejne powstanie w Raciborzu. Jak zaznaczył, zadanie ułatwił fakt, że dzięki staraniom lokalnych władz resort przychodzi z projektem "na gotowe", bo w Piotrkowie znajduje się już odpowiednia infrastruktura, czyli nowoczesna multimedialna biblioteka.

Zgodnie z umową podpisaną na początku sierpnia przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z Centrum Nauki Kopernik na pilotaż programu przeznaczono 2 mln zł. Pierwsze dwie SOWY mają być otwarte w przyszłym roku, ale docelowo do 2023 r. mają powstać 32 takie strefy. Budżet całego programu ma wynieść 44 mln zł.

"Projekt SOWA - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności - te słowa dobrze oddają to, co będzie się działo w tych centrach.(...) Tajemnicą Centrum Nauki Kopernik jest to, że tworzymy eksponaty w sposób, który pobudza wyobraźnię, intryguje i zachęca do eksperymentowania - w matematyce, a przede wszystkim w naukach przyrodniczych" - zaznaczył dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

Jak wyjaśnił, Centrum Nauki Kopernik przygotuje dla centrów SOWA kilka możliwych aranżacji do wyboru. W skład projektu wchodzi ok. 20 eksponatów, które będą zachęcać do eksperymentowania. Będzie im towarzyszyć strefa Majsterni - obszar rozwiązywania problemów poprzez tworzenie konstrukcji i modeli. Motto tej strefy brzmi "myślisz lepiej niż myślisz".

"Kopernik będzie z radością dzielił się programami, które działają od lat i są już sprawdzone, jak Kluby Młodego Odkrywcy, których jest w Polsce ok. 700, weekendowe warsztaty familijne - dla rodzin, które spędzają wspólnie czas bawiąc się nauką. To dla nas projekt marzeń, dzięki któremu można dotrzeć na poziom społeczności lokalnych" - dodał Firmhofer.

SOWY będą ulokowane przy już istniejących instytucjach kultury, takich jak: domy kultury, biblioteki, muzea, działających w mniejszych miastach. Dwie pierwsze próbne SOWY powstaną w 2021 r., a 30 kolejnych w latach 2022-2023. (PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020