24.10.2020
PL EN
28.09.2020 aktualizacja 28.09.2020

Astronomowie znaleźli „Planetę Pi” z okresem obiegu 3,14 dnia

Symboliczne przedstawienie planety pozasłonecznej K2-315 b z okresem obiektu 3,14 dnia. Wokół niej podano wartość liczby Pi. Źródło: NASA Ames/JPL-Caltech/T. Pyle, Christine Daniloff, MIT. Symboliczne przedstawienie planety pozasłonecznej K2-315 b z okresem obiektu 3,14 dnia. Wokół niej podano wartość liczby Pi. Źródło: NASA Ames/JPL-Caltech/T. Pyle, Christine Daniloff, MIT.

Naukowcy zidentyfikowali planetę pozasłoneczną o wielkości podobnej do Ziemi, która ma ciekawy okres obiegu wokół swojej gwiazdy, wynoszący 3,14 dni, czyli przypadkowo zbieżny ze słynną stałą matematyczną. Odkrycie ogłosił Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA.

Na sygnały świadczące o istnieniu planety pozasłonecznej (egzoplanety) natrafiono w danych, zebranych jeszcze w 2017 roku przez Kosmiczny Teleskop Keplera, będący misją NASA. W bieżącym roku na obserwacjach tego systemu skupiły się teleskopy projektu SPECULOOS - potwierdzając, iż faktycznie astronomowie mają do czynienia z planetą okrążającą gwiazdę.

Nazwano ją K2-315 b. Jest to planeta numer 315, odkryta w danych projektu K2, czyli przedłużonej misji obserwacyjnej teleskopu Keplera. Z kolei litera „b” to standardowy sposób nazywania planet – do nazwy gwiazdy dodaje się kolejne litery alfabetu, zaczynając od „b”.

Szacowana średnica planety wynosi 0,95 rozmiaru Ziemi. Krąży ona wokół chłodnej, małomasywnej gwiazdy, która pod względem rozmiarów odpowiada mniej więcej jednej piątej naszego Słońca. Masa planety nie jest znana, chociaż naukowcy przypuszczają, że obiekt ten należy do klasy planet skalistych. Planeta raczej nie nadaje się do zamieszkania przez ludzi: może być tam bowiem za gorąco, z temperaturami sięgającymi 180 stopni Celsjusza.

Okres orbitalny obiegu planety wokół gwiazdy wynosi 3,14 dnia, czyli podobnie jak dobrze znana stała matematyczna, nazywana „liczbą Pi”.

Liczba Pi opisuje stosunek obwodu koła do długości jego średnicy. W przybliżonych obliczeniach przyjmuje się dla niej właśnie wartość 3,14. Liczba Pi jest stosowana w różnych działach matematyki i fizyki. Pi jest liczbą niewymierną. Współczesne komputery potrafią obliczyć jej wartość z bardzo dużo dokładnością. Na przykład w marcu 2019 podano wartość liczby Pi dla 31 bilionów miejsc po przecinku, wykorzystując do obliczeń infrastrukturę Google Cloud. Obliczenia trwały prawie 112 dni.

SPECULOOS to projekt obejmujący sieć teleskopów w Obserwatorium Paranal w Chile oraz w Obserwatorium Teide na Wyspach Kanaryjskich. Rozwinięcie nazwy to Search for habitable Planets EClipsing ULtra-cOOl Stars, co oznacza w tłumaczeniu “poszukiwania nadających się do zamieszkania planet przyćmiewających ultrachłodne gwiazdy”.

Wyniki badań na temat planety opublikowano w czasopiśmie naukowym „Astrophysical Journal”. (PAP)

cza/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020