Ministerstwo Edukacji i Nauki

06.05.2021
PL EN
30.09.2020 aktualizacja 30.09.2020

160 genów ma związek z kurczeniem się mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kurczenie się kory mózgowej, złożonej głównie z istoty szarej zewnętrznej warstwy mózgu, która odpowiada za myślenie, świadomość i działanie, ma związek ze 160 genami – informuje “Nature Communications”. Obkurczenie się mózgu występuje wraz z normalnym starzeniem.

Naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio (UT Health San Antonio) zestawili wyniki badań mózgu metodą rezonansu magnetycznego (MRI) ponad 45 000 dorosłych pacjentów - z ich genotypami. Analizowano obraz 34 regionów kory mózgowej - najpierw w grupie 22 894 osób, a następnie potwierdzono rezultaty, obejmując analizą 22 635 osób. Ponieważ wyniki z pierwszej grupy powtórzyły się w przypadku drugiej - równie dużej grupy - jest mało prawdopodobne, że rezultaty są tylko przypadkowe.

Dane pochodziły z badań 20 populacji w ramach konsorcjum Cohorts for Heart and Aging Research in Genomic Epidemiolog”y (CHARGE) oraz brytyjskiego Biobanku. Próbka składa się głównie z osób mających europejskich przodków. Dane do potwierdzenia – pochodziły z konsorcjum Enhancing NeuroImaging Genetics through Meta-Analysis (ENIGMA).

Jednym z ograniczeń badania była zmienność instrumentów do obrazowania mózgu - ze względu na różne skanery, natężenie pola i oprogramowanie analityczne.

„Ważne jest, aby zrozumieć biologię wielu regionów kory, ponieważ każdy z nich jest inaczej dotknięty różnymi typami neurodegeneracji, w tym chorobą Alzheimera” - powiedziała dr Sudha Seshadri, starszy autor badania.

„Zapytaliśmy: Jakie geny wydają się determinować grubość, powierzchnię i objętość istoty szarej w tych regionach? ”- dodała dr Seshadri, która kieruje uniwersyteckim Instytutem Chorób Alzheimera i Chorób Neurodegeneracyjnych im. Glenna Biggsa. „A geny, które znaleźliśmy, wskazują na interesujące ścieżki, które wydają się być zaangażowane w rozwój mózgu, choroby naczyniowe i neurodegeneracyjne oraz niektóre stany psychiatryczne”.

Obkurczenie się mózgu występuje wraz z normalnym starzeniem się, ale wzór kurczenia się u zdrowych osób różni się od wzorca u osób, u których rozwija się choroba. Jak wyjaśniła dr Seshadri, geny związane z kurczeniem się mózgu stanowią nowe cele w badaniach nad lekami, które będą mogły być podawane przed wystąpieniem objawów klinicznych.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021