24.10.2020
PL EN
30.09.2020 aktualizacja 30.09.2020

Badanie: u 22 proc. chorych na COVID-19 występuje encefalopatia lub udar mózgu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

U blisko 22 proc. pacjentów z COVID-19 występują encefalopatia lub udar mózgu - wynika z badania przeprowadzonego przez Hiszpańskie Towarzystwo Neurologiczne (SEN). Wyniki badania zaprezentowano podczas międzynarodowego sympozjum naukowego.

Z analiz hiszpańskich badaczy z SEN, którzy swoje badanie przeprowadzili na 232 pacjentach zakażonych koronawirusem, wynika, że w przypadku 21,9 proc. z tych osób zanotowano wystąpienie encefalopatii (uszkodzenie mózgowia) lub udaru mózgu.

Najwięcej z potwierdzonych przypadków tych chorób zdiagnozowano w szpitalach na terenie głównych hiszpańskich miast: Madrytu i Barcelony. Stwierdzono także, iż średni wiek pacjentów chorych na COVID-19, u których rozwinęły się też encefalopatia lub udar mózgu, oscyluje w okolicy 69. roku życia.

Jak odnotowuje specjalistyczny portal "Redaccion Medica", publikujący główne wnioski z badania SEN, zdecydowaną większość pacjentów, u których wraz z zakażeniem koronawirusem, pojawia się encefalopatia lub udar mózgu, stanowią mężczyźni. Ich odsetek stanowi 59 proc. wśród wszystkich uczestniczących w badaniu pacjentów.

Hiszpańscy badacze wykazali, że pierwsze problemy neurologiczne pojawiły się u pacjentów zainfekowanych koronawirusem po średnio 8 dniach od stwierdzenia wystąpienia zakażenia SARS-CoV-2.

Autorzy badania, które niebawem ma zostać opublikowane w jednym z międzynarodowych pism naukowych, odnotowali, że wśród schorzeń neurologicznych stosunkowo częstym objawem COVID-19 jest również zapalenie mózgu.

Z szacunków Hiszpańskiego Towarzystwa Neurologicznego wynika, że co roku w kraju tym jest diagnozowanych około 600 przypadków encefalopatii mózgu.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020