Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
30.09.2020 aktualizacja 30.09.2020

Książka Łukasza Lamży z nagrodą Złotej Róży

Książka Łukasza Lamży „Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze?” zwyciężyła w tegorocznej edycji konkursu dla najlepszej polskiej książki popularnonaukowej - Złota Róża.

Konkurs Złota Róża dla najlepszej polskiej książki popularnonaukowej organizowany jest przez warszawski Festiwal Nauki, Instytut Książki i miesięcznik „Nowe Książki”. W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła książka Łukasza Lamży „Światy równoległe. Czego uczą nas płaskoziemcy, homeopaci i różdżkarze?” (wyd. Czarne, Wołowiec 2020).

"Autor rozprawia się w niej z popularnymi mitami obecnymi wśród sporej części naszego społeczeństwa. Stara się te mity obalić, przekonać, że niektóre teorie spiskowe i pseudonaukowe stwierdzenia mają się nijak do rzeczywistości i wypracowanych przez naukę rozwiązań. A robi to subtelnie, nikogo nie obrażając; tłumaczy, skąd się wzięły i jakie podstawy ma kilkanaście teorii i pseudonaukowych twierdzeń, poczynając od homeopatii, smug na niebie (chemtrailsów), ruchów antyszczepionkowych, przez teorie o płaskiej Ziemi, leczniczych właściwościach witaminy C, na negowaniu globalnego ocieplenia kończąc" - przekazali PAP organizatorzy konkursu.

Łukasz Lamża jest filozofem przyrody i dziennikarzem naukowym, specjalizuje się w kosmologii i astrofizyce. Pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, jest również członkiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych i redakcji „Tygodnika Powszechnego”.

Na stronie serwisu Nauka w Polsce można znaleźć wcześniejszą recenzję tej książki.

„Czekaliśmy na nią. My, umęczeni twierdzeniami bez poparcia w badaniach, fantazjami bez podstaw naukowych. Autor broni rozumu, nie atakując i nie ośmieszając. Przytacza fakty zgodne ze współczesną wiedzą. Nie zakłada z góry złych intencji. Znajduje prawdziwe elementy zagubione w wielkiej sumie błędów” – napisała o nagrodzonej książce członkini jury, prof. Magdalena Fikus, badaczka przez wiele lat związana z Polską Akademią Nauk i warszawskim Festiwalem Nauki.

Obok niej jury tworzą dr Stanisław Bajtlik - Przewodniczący jury, Festiwal Nauki w Warszawie, a także przedstawiciele miesięcznika „Nowe Książki” - Małgorzata Borczak i Grzegorz Filip.

Do tegorocznej edycji do konkursu nominowano dziesięć tytułów, ich listę można znaleźć na TEJ stronie.

W 2019 laureatką konkursu została Urszula Zajączkowska i jej ksiązka "Patyki, badyle" (wyd. Marginesy).

Nauka w Polsce - PAP

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024