28.10.2020
PL EN
04.10.2020 aktualizacja 04.10.2020

KE zatwierdziła 71 mln euro z kasy UE dla laboratoriów badawczych w Polsce

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek wydanie ponad 71 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) na budowę sieci światłowodowej i aparaturę badawczą, która ma usprawnić współpracę między laboratoriami w Polsce.

"Dzięki tej inwestycji polityka spójności pomoże Polsce stać się bardziej innowacyjną na konkurencyjnym rynku globalnym. Jak pokazuje nam kryzys koronawirusa, współpraca między ośrodkami naukowymi ma kluczowe znaczenie dla oferowania innowacyjnych rozwiązań w szybko zmieniającym się i wymagającym świecie" - oświadczyła cytowana w komunikacie komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

Finansowany z unijnego budżetu projekt ma na celu podniesienie jakości badań akademickich i zapewnienie ściślejszej współpracy między przemysłem a środowiskiem akademickim. Celem jest doprowadzenie do większego wykorzystania wyników badań na rynku.

Z informacji przekazanych przez KE wynika, że w projekcie bierze udział 21 partnerów badawczych. Ich laboratoria zostaną wyposażone w sprzęt odpowiadający ośmiu specjalizacjom: od transmisji i przechowywania danych, zegarów atomowych i inteligentnych miast po e-learning i symulacje wielkoskalowe.

Komisja zakłada, że projekt przyniesie zgłoszenie 21 patentów, opublikowanie 84 prac naukowych, 342 kandydatów do doktoratu oraz utworzenie pięciu firm powstałych z wydzielenia się z jednostki macierzystej.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/

Copyright © Fundacja PAP 2020