Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
09.10.2020 aktualizacja 09.10.2020

W akademikach Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego nie ma już wolnych miejsc

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wszystkie trzy akademiki Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dysponują połową miejsc w stosunku do lat ubiegłych. Zainteresowanie wynajmem pokoi było ogromne i nie ma już wolnych miejsc - poinformowało w czwartek biuro prasowe uczelni.

Warszawski Uniwersytet Medyczny (WUM), podobnie jak inne polskie uczelnie, rozpoczął rok akademicki w październiku. Jak przypomniało biuro prasowe WUM w komunikacie przesłanym PAP, uczelnia ta prowadzi zajęcia w tzw. systemie hybrydowym: część zdalnie, a część stacjonarnie. W sumie na WUM kształci się ponad 10 tys. studentów.

"Duża część studentów starała się otrzymać miejsce w WUM-owskich akademikach, które od października ponownie rozpoczęły działalność. Domy studenckie funkcjonują jednak w warunkach sanitarnego reżimu. Oznacza to, że dotychczasowe pokoje wieloosobowe funkcjonują tylko jako +jedynki+ bądź maksymalnie +dwójki+. W tym roku akademickim wszystkie trzy akademiki dysponują w sumie około 400 miejscami, czyli prawie o 50 proc. mniej niż w latach ubiegłych" - czytamy w komunikacie uczelni. Poinformowano również, że w tym roku zainteresowanie akademikami było ogromne i "na chwilę obecną nie ma wolnych miejsc".

Uczelnia zapewnia, że władze WUM robią wszystko, aby zapewnić studentom bezpieczne zakwaterowanie w akademikach. W tym celu zainstalowano specjalne termometry do mierzenia temperatury mieszkańców domów studenckich, rozmieszczono dozowniki z płynem dezynfekującym na każdym z pięter, a wizyty gości czy osób spoza domów studenta są zabronione.

Biuro prasowe WUM przypomniało, że mieszane plany zajęć wymusiły na studentach przyjazd do Warszawy i szukanie zakwaterowania, czy to w akademikach, czy w wynajętych mieszkaniach. "Nie da się studiować i zaliczać zajęć tylko online i co za tym idzie mieszkać w swoich rodzinnych domach. Zajęcia praktyczne, które na uczelni medycznej muszą odbywać się stacjonarnie, np. w laboratoriach czy szpitalach, są przeprowadzane w małych grupach i przy zachowaniu reżimu sanitarnego" - podkreślono.

WUM jest jedną z największych uczelni medycznych w Polsce z historią sięgającą 1809 roku. Uczelnia oferuje kształcenie na 17 kierunkach w języku polskim, 3 w języku angielskim, 15 kierunkach studiów podyplomowych, studiach MBA oraz licznych kursach specjalizacyjnych, doskonalących i ustawicznych. Bazę naukowo-dydaktyczną WUM stanowią największe warszawskie szpitale. WUM specjalizuje się zarówno w badaniach klinicznych, jak i medycynie teoretycznej.(PAP)

autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024