Ministerstwo Edukacji i Nauki

20.09.2021
PL EN
09.10.2020 aktualizacja 09.10.2020

Resort nauki ogłosił drugą edycję programu wspierającego studentów-sportowców

. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek (2P), rektor Uniwersytetu Warszawskiego Alojzy Nowak (L), wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anna Budzanowska (P) i zawodniczka taekwondo Patrycja Adamkiewicz (2L) podczas konferencji prasowej nt. rozpoczęcia naboru do 2. edycji "Narodowej Reprezentacji Akademickiej", 9 bm. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. (sko) PAP/Radek Pietruszka 09.10.2020 . Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek (2P), rektor Uniwersytetu Warszawskiego Alojzy Nowak (L), wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Anna Budzanowska (P) i zawodniczka taekwondo Patrycja Adamkiewicz (2L) podczas konferencji prasowej nt. rozpoczęcia naboru do 2. edycji "Narodowej Reprezentacji Akademickiej", 9 bm. w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. (sko) PAP/Radek Pietruszka 09.10.2020

Wyczynowi sportowcy, którzy chcą łączyć karierę sportową ze studiami, mogą liczyć na wsparcie resortu nauki. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek ogłosił w piątek rozpoczęcie naboru do drugiej edycji programu Narodowa Reprezentacja Akademicka.

Podczas inauguracji minister Murdzek podkreślił, że pierwsza edycja spotkała się z bardzo dobrym odbiorem środowisk sportowych.

"Myślę, że zaangażowanie wielu uczelni pokazuje, że jest to bardzo wartościowy program, który umożliwia aktywnym sportowcom, sportowcom o najlepszych wynikach, pogodzić sport ze studiowaniem poprzez indywidualizację zajęć, które dopełniają propozycje uczelni" - powiedział szef resortu nauki. W pierwszej edycji programu wzięło udział 412 studentów z 42 uczelni.

Zdaniem Murdzka program odpowiada na potrzeby studentów, którzy "chcą łączyć te dwa wyzwania i te dwie wielkie pasje - sport i zdobywane wiedzy, naukę."

"To dofinansowanie to jest poziom 18 tys. zł plus koszty pośrednie w skali roku" - dodał minister. Sprecyzował, że jest ono przeznaczone dla uczelni, która prowadzi indywidualne zajęcia dla studenta-sportowca "z najwyższej półki". "Mówimy o medalistach mistrzostw olimpijskich, mistrzostw świata, mistrzostw Europy, uniwersjadach akademickich, mówimy o studentach niepełnosprawnych, o tych studentach, którzy mają kategorię sportową europejską czy kategorię krajową klasy M" - poinformował Murdzek.

Pytany o budżet programu przez PAP Murdzek powiedział: "W roku ubiegłym budżet to było 7 mln 128 tys. zł, na ten rok przewidzieliśmy 10 (mln zł - przyp. PAP). Mam nadzieję, że wystarczy, jak nie, to ten program jest tak szlachetny, że będziemy szukać uzupełnienia. Zobaczymy, ile będzie zgłoszeń, w tej chwili trudno powiedzieć".

Wiceminister nauki Anna Budzanowska dodała, że program ten był bardzo oczekiwany zarówno przez uczelnie, jak i sportowców. "Była to taka luka, którą udało się nam w zeszłym roku wypełnić" - podkreśliła nawiązując do tego, że jest to druga edycja programu. Budzanowska mówiła, że na całym świecie uczelnie zabiegają o najlepszych sportowców, a wprowadzenie dla nich indywidualnego toku nauczania powoduje, że mogą kształcić się bez stresu.

Projekt wsparcia procesu kształcenia studentów-sportowców w ramach Narodowej Reprezentacji Akademickiej ma na celu umożliwienie realizowania równoległej kariery sportowej oraz nauki akademickiej - wynika z informacji przekazanych przez MNiSW. Dofinansowanie obejmuje organizację dodatkowych zajęć dydaktycznych dedykowanych studentom-sportowcom. Program zajęć dydaktycznych realizowany jest w formie indywidualnej organizacji studiów w ciągu całego roku kalendarzowego.

Uczelnie mogą składać wnioski do udziału w programie do 16 listopada br. Środki mają być przekazane zakwalifikowanym uczelniom w styczniu 2021 r.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021