02.12.2020
PL EN
20.10.2020 aktualizacja 20.10.2020

Operacja bariatryczna przedłuża życie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Osoby otyłe, które przeszły operację zmniejszenia żołądka żyją średnio o trzy lata dłużej niż te, które walczyły z nadwagą w sposób bezinwazyjny – wynika z badań przeprowadzonych w Szwecji i opublikowanych w piśmie „New England Journal of Medicine”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu poddali analizie dane dotyczące 2007 dorosłych osób, które przeszły operację bariatryczną, 2040 osób, które stosowały konwencjonalne leczenie otyłości, a także 1135 osób o wadze w normie. Dane gromadzone były przez ponad 30 lat.

W porównaniu z osobami otyłymi stosującymi leczenie konwencjonalne, osoby po operacji zmniejszenia żołądka żyły średnio o 3 lata dłużej, jednak wciąż o 5,5 roku krócej niż osoby o wadze w normie.

Operacja zmniejszenia żołądka nie tylko pomaga trwale zredukować masę ciała, ale także przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób układu-sercowo naczyniowego, cukrzycy typu 2 i nowotworów. Dotychczas nie było jednak jasne, w jakim stopniu przekłada się ona na oczekiwaną długość życia – piszą naukowcy.

„Otyłość wpływa na skrócenie oczekiwanej długości życia o około 5-10 lat. Wyniki tych badań wskazują, że operacja bariatryczna przedłuża życie średnio o trzy lata i zmniejsza ryzyko stopniowego pogarszania stanu zdrowia. Pomimo korzyści płynących z operacji zmniejszenia żołądka wciąż niewiele kwalifikujących się osób decyduje się na tę operację” – komentuje dr Lena Carlsson Ekander, autorka analizy.

Źródło: DOI: 10.1056/NEJMoa2002449 (PAP)

koc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020