Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
19.10.2020 aktualizacja 19.10.2020

Kolonoskopia z wykorzystaniem robota - mniej nieprzyjemna

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Robot przystosowany do wykonywania kolonoskopii może uprościć tę procedurę, uczynić ją mniej nieprzyjemną i łatwiej dostępną - informuje pismo “Nature Machine Intelligence”.

Rak jelita grubego i odbytu należy do najczęściej występujących nowotworów. Kolonoskopia, czyli badanie wnętrza jelita za pomocą odpowiedniego wziernika odgrywa istotną rolę w badaniach przesiewowych, jednak ta technologia pozostaje niezmieniona od dziesięcioleci.

Prof. Pietro Valdastri i jego współpracownicy z University of Leeds oraz Leeds Teaching Hospitals w Wielkiej Brytanii, Vanderbilt University (Nashville, USA) oraz University of Torino (Turyn, Włochy) opracowali ramię robota, które wykorzystuje algorytm uczenia maszynowego do przesuwania elastycznego endoskopu wzdłuż okrężnicy. Endoskop - przymocowana do elastycznego kabla rurka z kamerą na końcu - jest sterowany magnetycznie za pomocą magnesu, znajdującego się na zewnątrz ciała. Magnes ten oddziałuje z maleńkimi magnesami w kapsułce wewnątrz ciała, kierując ją przez okrężnicę.

System śledzi położenie i orientację endoskopu wewnątrz okrężnicy. Może działać autonomicznie lub być sterowany przez człowieka za pomocą joysticka, który przesuwa końcówkę z kamerą wzdłuż okrężnicy. Sam prof. Valdastri porównuje obsługę tego urządzenia do grania w grę wideo.

Obecnie używane do kolonoskopii endoskopy są trudne w obsłudze i wymagają przeszkolonych specjalistów. Gastroenterolodzy często tracą poczucie, gdzie jest góra, dół, lewa i prawa strona.

Zrobotyzowany system wykorzystuje sztuczną inteligencję, która została wyszkolona na obrazach wnętrza okrężnicy. Naukowcy z powodzeniem przetestowali metodę w sztucznej okrężnicy, a także u dwóch świń. W testach tych nawet osoby niebędące ekspertami z powodzeniem przeprowadzały badanie, jeśli wspierał je robot.

Twórcy uważają, że procedura kontrolowana magnetycznie może być mniej bolesna niż konwencjonalne kolonoskopie i może być stosowana u pacjentów bez sedacji (podania środków uspokajających i/lub znieczulających).

„Kolonoskopia wspomagana robotem może zrewolucjonizować sposób przeprowadzania procedury. Oznacza to, że osoby przeprowadzające badanie nie muszą być ekspertami w manipulowaniu urządzeniem. Miejmy nadzieję, że dzięki temu technika będzie szerzej dostępna w klinikach i ośrodkach zdrowia, a nie (dopiero - PAP) w szpitalach” - powiedział biorący udział w badaniach dr Bruno Scaglioni, stypendysta naukowy z tytułem doktora w Leeds.

Badania pacjentów z wykorzystaniem systemu mogłyby rozpocząć się w przyszłym roku lub na początku 2022 roku. W podobny sposób można by wykonywać również badania endskopowe górnego odcinka przewodu pokarmowego czy płuc. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024