Ministerstwo Edukacji i Nauki

27.10.2021
PL EN
19.10.2020 aktualizacja 19.10.2020

Murdzek: projekt budżetu "bardzo dobrze skonstruowany" z perspektywy nauki

Na zdjęciu Wojciech Murdzek. Fot. PAP/Mrcin Obara 16.10.2020 Na zdjęciu Wojciech Murdzek. Fot. PAP/Mrcin Obara 16.10.2020

Projekt budżetu państwa na 2021 r. z punktu widzenia nauki i szkolnictwa wyższego jest "bardzo dobrze skonstruowany i daje gwarancję stabilizacji finansowej" - podkreślił Wojciech Murdzek, podsumowując w poniedziałek swoją aktywność jako szefa resortu nauki.

Wojciech Murdzek został w poniedziałek odwołany ze stanowiska ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Na stanowisko nowego ministra edukacji i nauki prezydent Andrzej Duda powołał Przemysława Czarnka.

Na stronie resortu nauki ustępujący minister Murdzek opublikował pismo, w którym dziękuje środowisku naukowemu za współpracę i podsumowuje swoje półroczne urzędowanie.

Murdzek zaznaczył, że "paradoksalnie w dobie pandemii i licznych oszczędności udało się wywalczyć w tegorocznym budżecie państwa zwiększenie środków na naukę i szkolnictwo wyższe w kwocie 610 mln zł, w tym 568 mln zł na inwestycje, które już zaczęły trafiać do uczelni. Zabezpieczyliśmy też w budżecie pieniądze na wzrost funduszu wynagrodzeń pracowników uczelni od 1 października 2020 r".

Ocenił, że projekt budżetu państwa na 2021 r. z punktu widzenia nauki i szkolnictwa wyższego jest "bardzo dobrze skonstruowany i daje gwarancję stabilizacji finansowej (limit w części nr 28 został zwiększony o 500 mln zł)".

Murdzek przypomniał, że kierując resortem kontynuował wdrażanie reformy nauki i szkolnictwa wyższego, zainicjowanej przez swojego poprzednika Jarosława Gowina.

W ostatnim półroczu ruszyły też prace nad wprowadzeniem do systemu nowego instrumentu – ewaluacji transferu wiedzy i technologii. Posłuży on do oceny podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki w zakresie ich uczestnictwa w rozwoju społecznym oraz tworzenia gospodarki opartej na innowacjach.

Pojawiają się też powoli procesy federacyjne uczelni publicznych, np. ZUP w Gdańsku. Doszło też do konsolidacji Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu z Uniwersytetem Opolskim.

Natomiast w październiku uruchomiono pierwszy w Polsce Wirtualny Instytut Badawczy – program wsparcia dla zespołów naukowych realizujących badania w obszarze biotechnologii i onkologii, którego operatorem jest Sieć Badawcza Łukasiewicz. Budżet WIB wynosi 450 mln zł.

Dziękując środowisku naukowemu za zaangażowanie w prace dotyczące SARS-CoV-2 i zwalczania pandemii Murdzek przypomniał, że jego resort wraz z NCBR finansował badania związane z walką z pandemią (Szybka ścieżka COVID-19 z budżetem 200 mln zł oraz program dla szpitali jednoimiennych – 100 mln zł).

"Mądra implementacja głównych założeń Konstytucji dla Nauki wraz z pewnymi koniecznymi korektami, których potrzebę dostrzegam, stwarza szansę dla naszych uczelni na wzrost ich znaczenia w Europie i na świecie. Kontynuacja dobrych praktyk nowoczesnego zarządzania instytutami badawczymi – np. Sieć Badawcza Łukasiewicz – połączona z konieczną reformą PAN, a także NCBR, może natomiast przynieść nowy impuls dla polskich odkryć oraz wdrożeń o istotnym znaczeniu dla polskiej nauki i gospodarki" - napisał Murdzek.

"Przekazuję kierowanie resortem z bardzo dobrze funkcjonującym systemem nauki i szkolnictwa wyższego" - podsumował. - "Mam nadzieję i jestem przekonany, że mój Następca aktywnie podejmie się dokończenia wielu rozpoczętych, wartościowych projektów.

Wojciech Murdzek pełnił funkcję szefa resortu nauki od połowy kwietnia br. Zastąpił na stanowisku lidera Porozumienia Jarosława Gowina, który wcześniej złożył dymisję z funkcji wicepremiera oraz ministra nauki. Należący do Porozumienia Murdzek był uprzednio wiceministrem rozwoju.

W 2019 r. Murdzek został wybrany z listy PiS w Wałbrzychu do Sejmu. Posłem był też w poprzedniej kadencji parlamentu. Przewodniczył sejmowej nadzwyczajnej komisji ds. deregulacji. Zasiadał również w sejmowych komisjach: gospodarki i rozwoju, finansów publicznych oraz tzw. komisji śledczej ds. VAT. Pracował m.in. nad ustawami o innowacyjności. (PAP)

zan/ lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021