02.12.2020
PL EN
22.10.2020 aktualizacja 22.10.2020

Probiotyki mogą wpływać na ryzyko stwardnienia rozsianego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Bakterie Lactobacillus reuteri, często występujące w probiotykach, mogą być związane z ryzykiem stwardnienia rozsianego – wskazują badania opublikowane w piśmie „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Coraz więcej badań sugeruje, że mikrobiom jelitowy reguluje ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych, w tym stwardnienia rozsianego. Niewiele wiadomo jednak na temat roli konkretnych szczepów bakterii i ich interakcji z czynnikami genetycznymi – piszą autorzy analizy.

Naukowcy z University of Vermont prowadzili badania na myszach z eksperymentalnym autoimmunologicznym zapaleniem mózgu i rdzenia kręgowego, które stanowi model zmian zachodzących w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Aby sprawdzić, które bakterie miały związek z większą podatnością na rozwój choroby, badacze testowali działanie poszczególnych szczepów.

Okazało się, że jedną z bakterii wpływających na wystąpienie objawów stwardnienia rozsianego była Lactobacillus reuteri. Bakteria ta występuje zarówno w jelitach ludzi, jak i myszy, a także jest popularnym składnikiem probiotyków.

Zaobserwowano jednocześnie, że działanie Lactobacillus reuteri uzależnione było od czynników genetycznych występujących u konkretnego osobnika.

„Te badania wskazują, że pozytywne lub negatywne działanie probiotyków jest uzależnione od kontekstu genetycznego. Ponadto bakterie, które zwiększają ryzyko chorób autoimmunologicznych mogą na przykład wspomagać układ odpornościowy w walce z infekcjami” – komentują autorzy.

Źródło: www.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.2002817117 (PAP)

koc/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020