Ministerstwo Edukacji i Nauki

13.06.2021
PL EN
21.10.2020 aktualizacja 21.10.2020

Łódź/ Wybrano pięć prac, które powalczą o nagrodę im. prof. T. Kotarbińskiego

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kapituła Konkursu im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego wybrała pięć książek, które powalczą o tytuł najwybitniejszej pracy naukowej z zakresu nauk humanistycznych. Laureat nagrody, który ma być znany w styczniu 2021 r., otrzyma 50 tys. zł.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych została ustanowiona, by "dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców, zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach". To jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce.

Twórcy konkursu podkreślają, że umożliwia on pokazanie szerszej publiczności wartości i różnorodności prac humanistycznych powstających w naszym kraju.

Jak przypomina Honorata Ogieniewska z Uniwersytetu Łódzkiego, na tegoroczny, szósty już konkurs, nadesłano 68 prac. Zwraca ona uwagę, że w tym roku, w związku z pandemią, regulamin konkursu został zmieniony po to, by umożliwić elektroniczne wysyłanie prac. Kapituła spotkała się zdalnie i spośród zgłoszonych prac, wybrała pięć, jej zdaniem, najlepszych.

O tytuł wybitnej pracy naukowej z zakresu nauk humanistycznych walczyć będą książki: Mariusza Mazura "Antykomunistycznego podziemia portret zbiorowy 1945-1956. Aspekty mentalno-psychologiczne", wydaną przez Wydawnictwo BELLONA, zgłoszoną przez Instytut Historii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej; Piotra Rachwała "Ruch naturalny ludności rzymskokatolickiej w Lubelskiej w świetle rejestracji metrykalnej z lat 1582–1900", wydaną przez Wydawnictwo KUL, zgłoszoną przez Instytut Historii na Wydziale Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II; Dariusza Śnieżki "Kompleksja literatury. Studia staropolskie", wydaną przez TAiWPN UNIVERSITAS, zgłoszoną przez Instytut Literatury i Nowych Mediów Uniwersytetu Szczecińskiego; Karoliny Wigury "Wynalazek nowoczesnego serca. Filozoficzne źródła współczesnego myślenia o emocjach", wydaną prze Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, zgłoszoną przez Instytut Socjologii na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego i Jerzego Zajadły "Minima luridica. Refleksje o pewnych (nie)oczywistościach prawniczych", wydaną przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego i Wydawnictwo Arche, zgłoszoną przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Laureat nagrody ma być znamy w styczniu 2021 r.

Patron nagrody - prof. Tadeusz Kotarbiński - był pierwszym rektorem UŁ, wybitnym etykiem, filozofem i wykładowcą akademickim. W swoim dorobku zwracał uwagę na to, jak istotna w pracy wykładowcy akademickiego jest etyka i rola "opiekuna spolegliwego", czyli człowieka wrażliwego na potrzeby innych, empatycznego, otwartego. 

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Walczak

jaw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021