02.12.2020
PL EN
22.10.2020 aktualizacja 22.10.2020

Rosyjsko-amerykańska załoga stacji kosmicznej ISS powróciła na Ziemię

Fot. EPA/ROSCOSMOS 22.10.2020 Fot. EPA/ROSCOSMOS 22.10.2020

Rosyjsko-amerykańska załoga stacji kosmicznej ISS powróciła w czwartek rano na Ziemię po trwającej 196 dni misji na pokładzie stacji - poinformowała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos.

Dwóch kosmonautów rosyjskich Anatolij Iwaniszyn i Iwan Wagner oraz Amerykanin Chris Cassidy wylądowali w kapsule staku Sojuz MS-16 na stepie w Kazachstanie, w odległości ok. 150 km na południowy wschód od miasta Dżezkazgan o godz. 5.54 czasu lokalnego (3.54 czasu polskiego).

Jak podał Roskosmos manewr lądowania przebiegł bez zakłóceń i wszyscy trzej są w dobrej kondycji.

Przed powrotem na ziemię Iwaniszyn i Wagner zdołali prowizorycznie zlikwidować niewielką nieszczelność w kadłubie stacji przez którą uciekało powietrze. Usterka nie stanowiła zagrożenia dla przebywających na pokładzie ludzi. Inżynierowie Roskosmosu ustalają sposoby trwałej naprawy uszkodzenia.

Obecnie na pokładzie stacji przebywa załoga złożona z Amerykanki Kate Rubins oraz dwóch Rosjan - Sergieja Ryżkowa i Siergieja Kud-Swierczkowa. Przybyli oni na stację w ubiegłym tygodniu i spędzą w niej najbliższe 6 miesięcy.

W listopadzie do stacji ma dotrzeć kapsuła Dragon z Amerykanami Mike Hopkinsem, Victorem Gloverem i Shannonem Walkerem oraz Japończykiem Soichi Noguchi. Będzie to pierwszy załogowy lot Dragona skonstruowanego przez prywatną firmę Space X miliardera Elona Muska. (PAP)

jm/

Copyright © Fundacja PAP 2020