Nauka dla Społeczeństwa

23.04.2024
PL EN
28.10.2020 aktualizacja 28.10.2020

Kraków/Specjaliści badali georadarem teren u stóp Wawelu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Specjaliści z krakowskiego Przedsiębiorstwa Badań Geofizycznych i naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej badali georadarem teren ok. 200 metrów kwadratowych u stóp Wawelu – podał Urząd Miasta Krakowa.

"Badania miały za cel określenie, gdzie dokładnie znajduje się XV-wieczna Brama Poboczna i pozostałości dawnych murów miejskich. Wszystko po to, by można było w sposób niekolidujący z pozostałościami tych zabytków poprowadzić sieć ciepłowniczą od ulicy Podzamcze aż do ulicy Kanoniczej" - powiedział PAP kierownik biura prasowego krakowskiego magistratu Dariusz Nowak.

Znajdująca się u zbiegu ulic Kanoniczej i Podzamcze Brama Poboczna została wyburzona w 1822 r. wraz z częścią murów miejskich, podczas akcji "porządkowania miasta". Była to jedna z bram prowadzących na Wawel. Jej szerokość, która przed wiekami umożliwiała przejazd wozom konnym, mogła wynosić niemal 3 metry.

Badania georadarowe, prowadzone w pobliżu Domu Długosza na głębokości do 2 m, zostały zorganizowane na zlecenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Na użycie tej nieinwazyjnej metody zgodził się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie. Dzięki temu możliwe będzie zlokalizowanie reliktów średniowiecznych murów i konstrukcji inżynieryjnych oraz miejsca zniszczonych w trakcie układania w tym rejonie w połowie XIX wieku sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Na ulicy Kanoniczej do miejskiej sieci ciepłowniczej podłączony ma być szereg zabytkowych budynków, w tym m.in. obiekty należące do Archidiecezji Krakowskiej, budynki rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II oraz Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Krakowie.(PAP)

wos/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024