Ministerstwo Edukacji i Nauki

06.05.2021
PL EN
28.10.2020 aktualizacja 28.10.2020

PAU wzywa władze do szukania rozwiązań, które pozwolą złagodzić konflikt ws. aborcji

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Do znalezienia rozwiązań prawnych, "pozwalających na złagodzenie konfliktu, uspokojenie nastrojów" i koncentrację wysiłków na ochronie zdrowia Polaków, wezwała władze Polska Akademia Umiejętności w uchwale, przesłanej we wtorek PAP.

Polska Akademia Umiejętności (PAU) z siedzibą w Krakowie to niezależna polska instytucja naukowa, mająca status towarzystwa naukowego ogólnego.

We wtorkowej uchwale Rada PAU wyraziła "głębokie zaniepokojenie stanem nastrojów społecznych w kraju". "Nieprzemyślane działania wywołały burzliwe protesty, a te z kolei kontrreakcję, ocierającą się o granicę użycia przemocy. Dalsza polaryzacja postaw i eskalacja konfliktu może doprowadzić do konfrontacji na dużą skalę, która w sytuacji epidemicznej spowoduje tragiczne skutki" - czytamy w dokumencie przesłanym PAP.

Rada akademii wezwała wszystkie strony konfliktu "do kierowania się rozsądkiem", a władze "do znalezienia rozwiązań prawnych, pozwalających na złagodzenie konfliktu, uspokojenie nastrojów i koncentrację wysiłków na sprawie w chwili obecnej najważniejszej, czyli ochronie zdrowia nas wszystkich".

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis obowiązującej od 1993 r. Ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją. Wniosek o rozpatrzenie tej kwestii skierowała do trybunału grupa posłów złożyła go grupa 119 posłów PiS, PSL-Kukiz'15 oraz Konfederacji. Orzeczenie TK wywołało ostre protesty w wielu miastach w Polsce.

W związku z rozwojem wydarzeń w ciągu kolejnych dni kolejne uczelnie i przedstawiciele środowiska naukowego w Polsce apelowali m.in. o rozwagę ws. protestów, o prowadzenie dyskusji w atmosferze szacunku i poszanowania najważniejszych wartości - a także o podjęcie dialogu, uwzględniającego nie tylko polityczne racje, ale i wyniki badań naukowych, opinie kobiet, doświadczenia organizacji wspierających rodziny z dziećmi chorymi i niepełnosprawnymi. (PAP)

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021