02.12.2020
PL EN
29.10.2020 aktualizacja 29.10.2020

Kolegium Rektorów Miasta Poznania o wyroku TK: naruszono delikatną równowagę społeczną

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wyrok TK naruszył delikatną równowagę społeczną pomiędzy poglądami zwolenników pro-choice i pro-life – uważa Kolegium Rektorów Miasta Poznania. Rektorzy poznańskich uczelni publicznych zaapelowali do polityków o szybkie rozwiązanie trwającego konfliktu.

Rektorzy podkreślili, że wśród protestujących są także studenci i doktoranci ich uczelni, "słusznie upominający się o swoje prawa obywatelskie, o prawo do decydowania o własnym życiu".

"Jako rektorzy publicznych uczelni miasta Poznania wyrażamy głębokie zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami w naszym kraju. Od kilku dni trwają protesty mające swoje źródło w budzącym wielkie emocje wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który naruszył delikatną równowagę społeczną pomiędzy poglądami zwolenników pro-choice i pro-life" – głosi tekst oświadczenia.

Jak wskazano, wyrok TK "z niewiadomych przyczyn został ogłoszony w szczycie zachorowań na COVID-19, kiedy wszystkie siły społeczeństwa powinny być skierowane na ograniczenie skutków drugiej fali pandemii". Trwające protesty stanowią "realne i poważne zagrożenie epidemiczne, przyczyniając się do rozprzestrzeniania się pandemii".

"Mnożą się także przypadki przemocy i agresji, pogłębiają społeczne podziały. Apelujemy do wszystkich stron konfliktu o zachowanie zasad bezpieczeństwa, niestosowanie przemocy, zachowanie wzajemnego szacunku i stosowania wyłącznie pokojowych form publicznej debaty" – wskazano w oświadczeniu.

Rektorzy wskazali, że wśród protestujących przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego jest wiele osób młodych, "naszych studentek i studentów, doktorantek i doktorantów, słusznie upominających się o swoje prawa obywatelskie, o prawo do decydowania o własnym życiu".

Kolegium Rektorów Miasta Poznania zwróciło się do władz państwowych i polityków o jak najszybsze podjęcie działań zmierzających do rozwiązania konfliktu "w drodze społecznego dialogu i porozumienia".

"Apelujemy o wzięcie pod uwagę głosu kobiet, organizacji pozarządowych, rodziców dzieci z niepełnosprawnościami, naukowców etc. Przede wszystkim jednak prosimy o zastosowanie wszelkich pokojowych środków zmierzających do uspokojenia sytuacji, która z dnia na dzień staje się coraz bardziej niebezpieczna" – napisali rektorzy w oświadczeniu.

Kolegium przewodniczy rektor Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. Andrzej Tykarski, a zastępcą jest rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2020