Ministerstwo Edukacji i Nauki

09.05.2021
PL EN
30.10.2020 aktualizacja 30.10.2020

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji i nauki dla uczelni medycznych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W czwartek w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka uwzględniające możliwość dokonania zmian w programie studiów w podmiotach leczniczych lub służbach sanitarno-epidemiologicznych w ramach realizowanych przez nie zadań zw. z epidemią SARS-CoV-2.

Przemysław Czarnek poinformował w czwartek, że podpisał rozporządzenie skierowane do uczelni medycznych, które daje rektorom możliwość zmian programowych, by studenci ostatnich lat, przyszli lekarze mogli zaliczać praktyki zawodowe uczestnicząc w życiu szpitala i służąc tam swoją pomocą.

Ponadto, jak dodał, w czwartek rano podpisał z kolei rozporządzenie zakładające, że studenci w ramach praktyk mogą się zaangażować w pomoc Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu. "Stworzyliśmy podstawy prawne, by studenci pomagając np. w telefonowaniu do osób, które powinny być objęte kwarantanną, mogli swoją pracę w GIS i powiatowych inspektoratach sanitarnych zaliczyć jako praktyki zawodowe" - posumował minister.

„W roku akademickim 2020/2021 senat uczelni, po zasięgnięciu opinii samorządu studenckiego, może dokonać zmian w programie studiów w zakresie zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych, w celu umożliwienia studentom odbycia tych zajęć w części albo w całości w podmiotach leczniczych lub służbach sanitarno-epidemiologicznych w ramach realizowanych przez nie zadań w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2” – głosi rozporządzenie opublikowane w czwartek w Dzienniku Ustaw.

Ponadto, jak czytamy w rozporządzeniu, studenci, którzy w trakcie roku akademickiego 2020/2021 wykonywali czynności w ramach zadań realizowanych przez podmioty lecznicze lub służby sanitarno-epidemiologiczne w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, mogą ubiegać się o zaliczenie zajęć lub części zajęć kształtujących umiejętności praktyczne, w tym zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.

Natomiast uczelnia może także zaliczyć zajęcia lub części zajęć, o których mowa rozporządzeniu, uwzględniając informacje o liczbie godzin i charakterze wykonywanych czynności, zawarte w zaświadczeniu wydanym przez podmiot, w którym student wykonywał te czynności.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

W czwartek ministerstwo zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 20 tys. 156 osób, zmarło 301 chorych. Łączna liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce od początku epidemii wynosi - jak podaje MZ - 319 tys. 205, zmarło 5149 z nich. (PAP)

dka/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021