19.01.2021
PL EN
03.11.2020 aktualizacja 03.11.2020

Kraków/ Tomograf komputerowy za 4,5 mln zł pomoże w badaniach na AGH

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Nowoczesny tomograf komputerowy pomoże naukowcom Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w badaniach materiałów budowlanych. Aparatura warta 4,5 mln zł znajduje się w otwieranej w uczelni pracowni tomograficznej.

„Bardzo się cieszę, że kolejne możliwości rozwoju stwarza otwierana obecnie na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii pracownia tomografii komputerowej. Będzie to jedna z najnowocześniejszych w Polsce, nawet najnowocześniejsza w Polsce, i jedna z najlepszych w Europie i na świecie takich pracowni” – powiedział w nagraniu internetowym rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Jak podkreślił, tomograf – podobnie jak w badaniach ciała ludzkiego – pozwala wejść wewnątrz materiału, pozwala zbadać go bez niszczenia.

Tomograf tej klasy znajdujący się na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii jako jedyny w Polsce jest wyposażony w miniaturową maszynę wytrzymałościową. Pozwala to na badania tomograficzne materiałów pod obciążeniem mechanicznym (ściskanie i rozciąganie) i termicznym. Urządzenie daje możliwość chłodzenia próbki do -20 st. C i nagrzewania jej do +160 st. C. Miniaturowa maszyna wytrzymałościowa sterowana jest poprzez oprogramowanie umożliwiające kontrolę odkształcenia, jego szybkości oraz naprężenia.

Najnowsza aparatura firmy General Electric (GE V|TOME|X M300) jest warta 4,5 mln zł. Uczelnia zakupiła urządzenie za środki własne - AGH i Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii.

Tomograf poszerzy możliwości badawcze pracowników i studentów. Urządzenie znajdzie szerokie zastosowanie w badaniach wszelkiego rodzaju materiałów budowlanych, ale i obiektów geologicznych. Poza oceną porowatości czy rozmieszczenia poszczególnych elementów składowych materiału, będzie można go używać do oceny jakości badanej próbki.

Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH prof. Marek Cała zwrócił uwagę, że tomograf może badać nie tylko małe próbki, ale i większe, do ok. 40 cm kostek sześc. Sprzęt daje unikatową rozdzielczość przestrzenną na szerokiej gamie skanowanych materiałów – od małych próbek biologicznych poprzez duże elementy wykonane z metalu, betonu czy drewna.

Tomograf, który będzie służył do obserwacji wewnętrznych struktur badanych materiałów, wyposażony jest w głowice z lampami, dzięki którym urządzenie nie musi być dodatkowo kalibrowane. Zgodnie z opisem urządzenia, zainstalowane oprogramowanie pozwala prowadzić pomiary w nawet najtrudniej dostępnych powierzchniach. 

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021