Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.10.2021
PL EN
05.11.2020 aktualizacja 05.11.2020

Polacy i Norwegowie pracują nad metodą diagnozy sztywności tętnic

Źródło: Materiały prasowe, prof. Z. Ostrowski Źródło: Materiały prasowe, prof. Z. Ostrowski

Opracowanie procedury diagnostycznej, pozwalającej na ocenę lokalnej sztywności tętnic, bez inwazyjnych lub obciążających organizm pacjenta procedur będzie zadaniem zespołu inżynierów i lekarzy z Polski i Norwegii. Zwiększona sztywność tętnic może być przyczyną nadciśnienia tętniczego.

Projekt ENTHRAL o budżecie ponad 6 milionów złotych jest finansowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021. Współpracują w nim inżynierowie z Politechniki Śląskiej, Norweskiego Uniwersytetu Naukowo-Technicznego (NTNU) w Trondheim oraz lekarze ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach - informują w prasowym komunikacie współautorzy projektu.

Zwiększona sztywność tętnic u niektórych osób może być przyczyną nadciśnienia tętniczego, które jest już chorobą społeczną. Dla potrzeb diagnostyki nadciśnienia istotne jest więc, aby poznać jego przyczynę.

Sztywność tętnic zwiększa się z wiekiem, w wyniku przebudowy struktury naczyń oraz niektórych chorób. Zmniejszona elastyczność naczyń powoduje, że fala ciśnienia wywołana skurczem mięśnia sercowego, odbijając się od ścian tętnic, nakłada się na maksymalne ciśnienie wytworzone w sercu. W wyniku tego zjawiska, ciśnienie tętnicze (zwłaszcza rozkurczowe) zwiększa się z wiekiem, co może spowodować wiele groźnych chorób. Wylewy krwi do mózgu, rozwarstwienie tętnic (tętniaki) to tylko niektóre z nich.

Idea projektu polega na rejestracji odkształceń tętnic pod wpływem pulsacji ciśnienia wywołanych pracą serca. Na tej podstawie, stosując zaawansowane metody modelowania przepływu krwi w elastycznych naczyniach, wyznacza się parametry materiałowe tętnic. Na ich podstawie można określić sztywność tętnic - opisują specjaliści.

Program badań obejmuje budowę tzw. fantomu, czyli odpowiednio opomiarowanego stanowiska laboratoryjnego odpowiadającego fragmentowi tętnicy. Ten fragment zasilany jest pompą o programowanej, zmiennej wydajności naśladującej cykl pracy serca. Pomiary na tym stanowisku z użyciem wysokiej klasy aparatu USG oraz ultraszybkich kamer pozwolą sprawdzić dokładność i odpowiednio dostroić opracowane modele przepływu krwi. Po uzyskaniu odpowiedniej precyzji modelu, zostanie on zastosowany do odtwarzania sztywności tętnic pacjentów-ochotników.

Badania zaplanowane są na trzy lata. Ze strony Politechniki Śląskiej biorą w nich udział pracownicy Katedry Techniki Cieplnej oraz Wydziału Inżynierii Biomedycznej. Kierownikiem projektu jest prof. Ryszard Białecki, kierownikami zadań badawczych są: profesorowie Politechniki Śląskiej: Ziemowit Ostrowski i Wojciech Adamczyk, prof. Leif Rune Hellevik i dr Jacob Sturdy z NTNU oraz dr n. med. Adam Golda ze Szpitala Miejskiego nr 4. Dwie śląskie placówki badawcze: Instytut Techniki i Aparatury Medycznej oraz Centrum Badawczo Rozwojowe American Heart of Poland, zdeklarowały zainteresowanie wynikami projektu.

O głównych działaniach badawczych, spodziewanych trudnościach we wdrażaniu metody i sposobach ich pokonania będą rozmawiali twórcy projektu podczas otwartego seminarium, które odbędzie się 10 listopada o godz. 12:00. Ze względów epidemicznych przeprowadzone zostanie ono w sposób zdalny. Każdy zainteresowany będzie mógł śledzić obrady pod adresem.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021