Ministerstwo Edukacji i Nauki

25.10.2021
PL EN
09.11.2020 aktualizacja 09.11.2020

Przyznano jednorazowe stypendia naukowe studentom Politechniki Łódzkiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Szesnastu szczególnie uzdolnionych studentów Politechniki Łódzkiej otrzymało jednorazowe stypendia naukowe. To rekordowa liczba laureatów konkursu, w którym fundatorami stypendiów są firmy i instytucje doceniające znaczenie wszechstronnego wykształcenia uczących się.

Jak informuje PAP rzeczniczka Politechniki Łódzkiej Ewa Chojnacka, studenci zgłoszeni do konkursu oceniani byli pod kątem ich działalności naukowej, a także aktywności w zdobywaniu umiejętności praktycznych, współpracy z biznesem oraz sukcesów w konkursach. "Każda z tych postaci ma imponujący dorobek, biorąc pod uwagę młody wiek i to, że są na starcie do zawodowej kariery" - podkreśla.

Zwraca uwagę, że stypendyści są współautorami patentów lub wzorów użytkowych. Ich dążenie do rozwoju - jak mówi - przejawia się także w nawiązywaniu kontaktów z firmami, także zagranicznymi, gdzie rozwiązują konkretne problemy, zdobywając dodatkowe umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Często angażują się również w projekty wspierające młodzież ze szkół średnich.

"Konkurs Fundacji Politechniki Łódzkiej jest dobrą okazją do zdrowej rywalizacji z innymi studentami - pasjonatami nauki oraz zorientowania się, na ile mocna jest własna praca. W poprzednich latach cieszyłem się z sukcesów starszych kolegów i koleżanek, którym asystowałem w badaniach. Dzisiaj sam mogę się cieszyć z tego wyróżnienia. To pokazuje, jak wiele warta jest praca zespołowa w kołach naukowych i jak motywuje do dalszych wysiłków" – mówi jeden z laureatów stypendium Mikołaj Woźniak.

Dodaje, że większość ze stypendystów działa nie w jednym, ale w kilku kołach naukowych, uczestnicząc w interdyscyplinarnych projektach. W ślad za tym idą artykuły i udział w zagranicznych konferencjach.

Woźniak wyjaśnia, że w swojej pracy badawczej nad interakcją człowiek-komputer stara się łączyć aspekty techniczne i humanistyczne nowych technologii. Przyznaje, iż cieszy się, że uczelnia wspiera rozwój badawczy studentów również w obszarach uważanych w Polsce za nieszablonowe.

Rzeczniczka Politechniki Łódzkiej zwraca uwagę, że w obecnej edycji konkursu na jednorazowe stypendia naukowe dla szczególnie uzdolnionych studentów uczelni wyłoniono rekordową liczbę 16 laureatów. "Stało się to możliwe dzięki powiększeniu się grona fundatorów o kolejne firmy i instytucje doceniające znaczenie wszechstronnego wykształcenia naszych studentów" - mówi. Zaznacza, że najlepszych wybrano spośród 55 kandydatów.

Stypendia w wysokości 5 tys. zł ufundowały: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ICT Polska Centralna Klaster, przedsiębiorstwo Wielton, Łódzka Agencja Rozwoju Regionalnego, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, firma Textilimpex, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Włókiennictwa oraz Fundacja Politechniki Łódzkiej. (PAP)

autor: Jacek Walczak

jaw/ amac/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021