Ministerstwo Edukacji i Nauki

26.10.2021
PL EN
09.11.2020 aktualizacja 09.11.2020

Rozstrzygnięto konkurs Popularyzator Dietetyki 2020

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

W pierwszej edycji konkursu Popularyzator Dietetyki nagrodzono i wyróżniono 10 prac napisanych przez reprezentantów 9 uczelni. Do konkursu zgłosiło się ponad 70 studentów dietetyki z całej Polski - poinformowali organizatorzy.

Organizatorem konkursu jest Katedra i Zakład Leczenia Otyłości, Zaburzeń Metabolicznych oraz Dietetyki Klinicznej wraz z Zakładem Medycyny Środowiskowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Pierwsze miejsce zajęła praca Karoliny Kobrzyńskiej z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pt. "Jesteśmy uwięzieni w tkance tłuszczowej?"; drugie: Karolina Jachimowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie z tekstem pt. "Czy reklamy telewizyjne wpływają na wybory żywieniowe dzieci?". Jury przyznało III miejsce ex aequo dwóm osobom : Aleksandrze Kurczyńskiej z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi za pracę "Czy zieloną krwią można leczyć człowieka?" oraz Roksanie Smyrek z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu za tekst "Owady - jedzenie przyszłości?". Jury dodatkowo wyróżniło sześć osób.

Celem konkursu jest aktywizacja studentów dietetyki w Polsce do upowszechniania treści dotyczących żywienia człowieka w oparciu o dowody naukowe, a zarazem w sposób przystępny dla niespecjalistów.

"To prawdziwe święto polskiej dietetyki! Zainteresowanie konkursem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Niezwykle ciekawe i dojrzałe prace, odważne i racjonalne postawy studentów wszystkich lat dietetyki z wielu uczelni naszego kraju świadczą o ogromnym potencjale przyszłych absolwentów do aktywnego udziału w budowaniu wiarygodnego i efektywnego systemu edukacji, profilaktyki i leczenia chorób dietozależnych" – powiedział prof. Paweł Bogdański cytowany w informacji przesłanej Nauce w Polsce przez organizatorów. Jest on inicjatorem konkursu wspólnie z dr. hab. Piotrem Rzymskim.

Prof. Bogdański dodał, że promowanie ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych opartych na rzetelnych, dobrze udokumentowanych i niebudzących wątpliwości osiągnieciach naukowych jest prawdziwym wyzwaniem dzisiejszych czasów.

"Młodzi ludzie są pełni pasji, chęci i ambicji - trzeba więc tworzyć im pola, by mogli się wykazać. Pisząc artykuły do naszego konkursu mogli rozprawiać się z mitami związanymi z żywieniem człowieka, wskazywać na niebezpieczne przekonania dotyczące niektórych diet, zwracać uwagę na czynniki kształtujące postawy żywieniowe, czy podkreślać związki produkcji żywności ze stanem środowiska" - dodał dr hab. Piotr Rzymski. Wyraził nadzieję, że uczestnicy konkursu będą kontynuować popularyzację dietetyki opartej o dowody naukowe.

Proces oceny nadesłanych artykułów przebiegał trzyetapowo: najpierw nadesłane artykuły sprawdzono pod względem formalnym. Jury, złożone z 13 osób reprezentujących nauki biologiczne, medyczne i o zdrowiu oraz środowisko dziennikarskie, kwalifikowało najlepsze prace do ostatniego etapu, w którym były one punktowane. Te, które uzyskały najwięcej punktów zostały nagrodzone i wyróżnione. Będą również systematycznie publikowane na blogu dietetycznym Tygodnika Polityka "Przez Żołądek do Zdrowia".

Organizatorzy konkursu zapowiadają kolejne edycje.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021