Ministerstwo Edukacji i Nauki

09.05.2021
PL EN
09.11.2020 aktualizacja 09.11.2020

1,7 mln zł dla KUL na tłumaczenie Powszechnej Encyklopedii Filozofii

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 1,7 mln zł przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki na tłumaczenie na język angielski 10-tomowej Powszechnej Encyklopedii Filozofii, powstałej w środowisku filozoficznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Stosowną umowę o zwiększeniu subwencji dla uniwersytetu i przekazaniu 1 mln 755 tys. zł. na wydanie angielskiej edycji Powszechnej Encyklopedii Filozofii podpisał w poniedziałek na KUL minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

„To jest jedna z siedmiu zaledwie encyklopedii filozoficznych na świecie, a w momencie kiedy przystępowano do pisania tych wielkich 10 tomów, była to jedna z czterech encyklopedii filozoficznych na świecie” – powiedział Czarnek.

„To wielkie dzieło, 10-tomowe, jest powodem do wielkiej dumy dla całego państwa polskiego i dla wszystkich Polaków. To jest najszersze ujęcie filozoficzne w encyklopediach, które zawiera nie tylko tradycję europejską, ale również tradycje azjatyckie, chińskie, japońskie, wiele innych” – dodał minister.

Kierownik Katedry Metafizyki KUL i redaktor naczelny Encyklopedii ks. prof. Andrzej Maryniarczyk w przesłanym PAP komunikacie KUL, zwrócił uwagę na inny walor tego dzieła, czyli zaproponowanie rozwiązań filozoficznych oraz interpretacji dotyczących świata, człowieka, ludzkiego działania, kultury. „To jest polska propozycja ich wyjaśnienia” - zaznaczył. Jego zdaniem wydanie encyklopedii w wersji anglojęzycznej „umożliwi dyskurs filozoficzny z myślicielami na całym świecie”.

Jak głosi komunikat, rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski wyraził radość, że Encyklopedia, dzięki tłumaczeniu na język angielski zyska rangę międzynarodową, a w przyznaniu subwencji „dostrzega dowartościowanie środowiska naukowego uniwersytetu”.

Powszechna Encyklopedia Filozofii to pierwsze dzieło tego typu w dziejach polskiej filozofii. Jej inicjatorem był wieloletni rektor KUL o. prof. Mieczysław Krąpiec, a przygotowało ją w latach 2000 – 2009 Polskie Towarzystwo Tomasza z Akwinu związane ze środowiskiem filozoficznym KUL. Celem statutowym Towarzystwa jest m.in. popularyzacja filozofii i teologii Tomasza z Akwinu, badanie współczesnych problemów, szczególnie dotyczących myśli chrześcijańskiej w świetle jego nauki oraz promocja i popularyzacja dorobku naukowego Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w szczególności Filozoficznej Szkoły Lubelskiej.

Powszechna Encyklopedia Filozofii przedstawia podstawowe problemy i systemy filozoficzne powstałe na przestrzeni wieków, a także biogramy wielkich twórców i interpretatorów myśli filozoficznej. Liczy dziewięć tomów (z hasłami od A do Ż) oraz suplement. Każdy z tomów zawiera ok. 500 haseł. Przy powstaniu Encyklopedii pracowało 800 naukowców z całej Polski. Jak informuje KUL w komunikacie prasowym, pierwszy tom w języku angielskim ma się ukazać w ciągu najbliższych miesięcy. 

PAP - Nauka w Polsce, Renata Chrzanowska

ren/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021