Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.07.2021
PL EN
13.11.2020 aktualizacja 13.11.2020

Znamy laureatów Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes"

Źródło: Materiały prasowe Źródło: Materiały prasowe

Wybitni studenci, firmy, organizacje i stowarzyszenia znaleźli się wśród laureatów Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes”. Wyróżnienia w VIII edycji wydarzenia ze względów epidemicznych wręczono podczas gali online.

"VIII Gala Nagród Środowiska Studenckiego 'Pro Juvenes' była dla nas wyjątkowa, nie tylko ze względu na nową, w całości zdalną, formułę. Z przyjemnością czytałem opisy zgłoszonych projektów, widząc jak elastycznie studenci zareagowali w marcu 2020 roku, ile powstało wspaniałych inicjatyw oraz ile osiągnęli działając albo indywidualnie, albo wspólnie" – skomentował Dominik Leżański, Przewodniczący Parlamentu Studentów RP, cytowany w prasowym komunikacie. "Każdy z tych projektów pozwala na dalszy rozwój środowiska akademickiego i pokazuje jak wspólnie możemy działać" - dodał.

Pierwszą nagrodę wręczono w kategorii „Studenckie inicjatywy prozdrowotne”. Największe uznanie zdobył projekt poświęcony walce z koronawirusem – „Akcja Detronizacja – Zdejmijmy koronę wirusowi” Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W ramach akcji poszukiwano wolontariuszy do pracy w placówkach ochrony zdrowia oraz nawiązano współpracę z darczyńcami i zorganizowano środki ochrony indywidualnej, dostarczane do szpitali, przychodni i laboratoriów.

Nagrodę w kategorii "Student sportowiec", w której wyróżniono studenta ze znaczącymi sportowymi osiągnięciami przyznano Paulinie Świercz, studentce Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, czynnej zawodniczce Kadry Narodowej w karate tradycyjnym.

W kategorii "Student naukowiec" nagrodę zdobyła Weronika Wojturska z Uniwersytetu Warszawskiego, m.in. laureatka grantu MNiSW „Diamentowy Grant” i „Najlepsi z Najlepszych 4.0”.

Za program WEX - czyli program wakacyjnych płatnych praktyk dla studentów I i II roku, wyróżnienie otrzymała firma PwC w kategorii „Praktyki studenckie”.

W kategorii "Koła naukowe" nagrodzone zostało Koło Naukowe Psycholog w Biznesie, działające w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Jak mówią przedstawiciele koła – jego celem jest rozwój konkretnych kompetencji potrzebnych na rynku pracy, nawiązywanie współpracy naukowej i komercyjnej, a także wymiana doświadczeń i wiedzy.

Tegorocznym laureatem w kategorii "Prostudencki NGO" została Fundacja Samorządu Studentów Politechniki Krakowskiej, gospodarz miejsca, z którego była prowadzona transmisja live gali.

W kategorii „Studenckie innowacje” zwycięzcą został projekt Uniwersytetu Medycznego w Lublinie „Rejs Profilaktyczny”. Jednym z elementów tego projektu były prowadzone przez medyków akcje profilaktyczne we włoskich portach, badające i edukujące mieszkańców, promujące Polskę, żeglarstwo morskie i zdrowy tryb życia.

„Wsparcie i rozwój środowiska studenckiego” to kategoria, w której nagrodę zdobyła firma Huawei, za programy takie jak Seeds for the Future czy One Thousand Dreams, mające na celu motywację i rozwój młodego pokolenia.

Inicjatywy wspierające studentów były zgłaszane w kategorii „Studia bez barier”, w której z kolei zwyciężył projekt „Kumpel pakuje, uczelnia wysyła” Politechniki Gdańskiej. Kiedy studenci wyjechali do domów w związku z kształceniem zdalnym, samorząd, we współpracy z władzami uczelni, zapewnił możliwość wysyłki rzeczy, które pozostały w akademikach.

Na współpracy opierała się też kolejna kategoria – „Współpraca ze środowiskiem studenckim”, w której nagrodę otrzymał Bank Pekao S.A. Zdobył on uznanie za wieloletnią współpracę oraz znaczące zaangażowanie studentów w rozwój i konsultacje oferty dla młodych.

Parlament Studentów RP w związku z tym, że w marcu w dużej mierze zawieszono stacjonarne prowadzenie zajęć na uczelniach, zainicjował wydarzenie „Student sam w domu”, a wiele samorządów studenckich zaproponowało swoje inicjatywy, zachęcające do aktywności w domowym zaciszu i dbania o bezpieczeństwo. W kategorii o tej samej nazwie zwyciężył projekt „DOMówka UMCS” Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, czyli seria tematycznych webinarów.

W kategorii "Rozwój wiedzy i kompetencji studentów” doceniono Biuro Informacji Kredytowej S.A. za popularyzację wiedzy finansowej i przedsiębiorczości w środowisku akademickim poprzez programy sektorowe "Bankowcy dla Edukacji" oraz "Nowoczesne Zarządzanie Biznesem".

W kolejnej kategorii "Media studenckie" zwyciężyła Seta.TV, studencka redakcja z Uniwersytetu Opolskiego. Seta.TV cyklicznie realizuje materiały o różnorodnej tematyce oraz wspiera rozwój młodych osób, organizując szkolenia i wyjazdy, pozwalające zdobyć doświadczenie związane z telewizją czy marketingiem.

„Oferta dla studenta” to kategoria, w której nagrodzona została firma Rascal Industry. Wszystko dzięki stałemu rozwojowi oferty gadżetów i odzieży dla studentów oraz elastyczne dopasowywanie się do potrzeb.

Rozwiązania pozytywnie wpływające na jakość kształcenia były zgłaszane w kategorii „Studia na lepsze”. Zwycięzcą okazał się program „Poznaj Swój Staż”, organizowany przez Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Celem projektu jest edukacja studentów na temat formalności związanych z zawiłościami i przepisami dotyczącymi Lekarskiego Egzaminu Końcowego, formalnościami otrzymania prawa wykonywania zawodu, aplikacjami na obowiązkowy dla wszystkich lekarski staż podyplomowy, a także na temat procesu kwalifikacji na doktorat.

Wyróżnienie „Przyjaciele samorządności studenckiej” przyznano dr Annie Budzanowskiej, podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wiceminister wraz z zespołem wielokrotnie wspierała działania Parlamentu Studentów RP oraz inicjatywy prostudenckie, biorąc udział także w licznych wydarzeniach – w tym w ostatniej Konferencji Ekspertów Praw Studenta - podkreślają organizatorzy konkursu.

Kolejne dwie kategorie, w których przyznano nagrody, to „Student artysta” i „Kultura studencka”. W pierwszej z nich wygrała Weronika Przybylska, studentka Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, której pasja to, m.in. grupa kuglarska i pokazy na wysokości, dzięki szarfom wertykalnym. Nagrodę w kategorii „Kultura studencka”, otrzymała po raz kolejny „Kopalnia talentów AGH” Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Nagrodę dla „Autorytetu środowiska studenckiego” otrzymał prof. Wiesław Banyś. Profesor oprócz zaangażowania w instytucjach przedstawicielskich środowiska akademickiego, zawsze był otwarty na inicjatywy Parlamentu Studentów RP, a sposób zabierania głosu, także w sytuacjach trudnych, może stanowić przykład wzorowej komunikacji - uzasadniają organizatorzy.

Ostatnią kategorią, w której wręczono nagrodę był „Studencki projekt roku”. Zwyciężył projekt „Prototyp elektronicznej protezy dłoni”, wykonany przez studentów Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Sterowanie odbywa się za pomocą zbierania i przetwarzania sygnałów EMG z mięśni przedramienia. Rozwiązanie to, które w przyszłości może pomóc wielu osobom, w sposób niekwestionowany zasłużyło na tytuł najlepszego studenckiego projektu w minionym roku akademickim - argumentują przedstawiciele organizatorów.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021