Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
23.11.2020 aktualizacja 23.11.2020

Cesarskie cięcie związane z ryzykiem astmy u dziecka

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Poród poprzez cesarskie cięcie uniemożliwia dziecku kontakt z mikrobami zasiedlającymi organizm matki, co zwiększa ryzyko późniejszego rozwoju astmy i alergii – informuje pismo „Science Translational Medicine”.

Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey i Uniwersytetu Kopenhaskiego porównywali wpływ cesarskiego cięcia i porodu siłami natury na mikrobiom jelitowy 700 dzieci podczas ich pierwszego roku życia. Analizie poddano próbki kału pobrane po upływie tygodnia od momentu narodzin, a następnie po miesiącu i po roku.

Okazało się, że poród przez cesarskie cięcie był związany z wyraźnymi zmianami w składzie mikrobiomu jelitowego oraz ponad dwukrotnie większym ryzykiem astmy i alergii w wieku sześciu lat.

Po upływie pierwszego roku życia ryzyko zmniejszało się jednak, jeśli mikrobiom jelitowy powracał do równowagi i zaczynał dojrzewać w prawidłowy sposób.

„Pożyteczne bakterie zasiedlające organizm matki przekazywane jest dziecku podczas jego podróży przez kanał rodny. Nie dotyczy to jednak dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie. W ich przypadku rozwój prawidłowego mikrobiomu zajmuje więcej czasu. W tym czasie rozwija się także układ odpornościowy, dlatego dzieci te są bardziej narażone na niektóre choroby, takie jak astma” – mówi Martin Blaser, jeden z autorów badań.

„Zależność pomiędzy zaburzeniem składu mikrobiomu a ryzykiem astmy sugeruje, że działania mające na celu przywrócenie równowagi w jelitach mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju tej choroby” – podsumowują naukowcy.

Więcej na stronie publikacji (https://stke.sciencemag.org/lookup/doi/10.1126/scisignal.aax9929)(PAP)

koc/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024