02.12.2020
PL EN
16.11.2020 aktualizacja 16.11.2020

Cyfrowi ambasadorzy odbędą praktyki w NCBC

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Program Cyfrowych Ambasadorów pozwoli studentom rozwijać kompetencje w zakresie "cyber, krypto i IT" pod patronatem Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (NCBC). Współpracę z przyszłym pracodawcą zarówno dla absolwentów cywilnych, jak i mundurowych zainicjowała Wojskowa Akademia Techniczna.

Program będzie rozszerzany o kolejne uczelnie realizujące kształcenie w obszarach cyberbezpieczeństwa, kryptologii i IT.

Program Cyfrowych Ambasadorów ma propagować w środowisku akademickim wiedzę na temat obszaru działań NCBC i możliwości podjęcia tam pracy lub służby oraz odbycia praktyk. Skierowany jest do studentów osiągających doskonałe wyniki w nauczaniu i pasjonatów praktycznej wiedzy. Ambasadorzy wezmą m.in. udział w szkoleniach, a zdobytą wiedzę będą mogli wykorzystać w toku studiów i podczas pisania prac dyplomowych pod opieką specjalistów z NCBC. Poznają m.in. nowoczesne centrum obliczeniowo-projektowe ulokowane w Legionowie i specyfikę prowadzonych projektów.

Jak informuje na swoich stronach internetowych NCBC, współpraca ze studentami może ostatecznie zaowocować innowacyjnymi i zaskakującymi projektami. List intencyjny w sprawie takiej współpracy podpisali 12 listopada rektor WAT Przemysław Wachulak oraz Dyrektor NCBC Karol Molenda. Współpraca dotyczyć będzie przede wszystkim dwóch wydziałów WAT – Cybernetyki i Elektroniki.

Rzecznik prasowy WAT Ewa Jankiewicz informuje, że w ramach Programu Cyfrowych Ambasadorów, studenci i absolwenci będą uczestniczyć w prezentacjach na targach pracy i konferencjach, jak również w konkursach takich jak hakatony (np. NATO TIDE Hackathon) czy CTF pod marką NCBC (np. w ramach łączonych zespołów NCBC i WAT).

Eksperci NCBC oraz Cyfrowi Ambasadorzy będą wspólnie brać udział w wykładach, warsztatach i spotkaniach z uczniami szkół średnich prowadzących klasy o profilach: informatyka, matematyka, cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne. Dotyczy to takich szkół jak Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne działające przy WAT oraz szkół ponadpodstawowych uczestniczących w programie MON „CYBER.MIL z klasą”.

Zespół studentów Wydziału Cybernetyki WAT zwyciężył w ogólnopolskim hakatonie Best Hacking League. Temat przewodni konkursu brzmiał „Save the world or a part of it”. Zespół WAT zwyciężył w kategorii #Software, w której wzięło udział 9 zespołów z różnych warszawskich uczelni. Zawodnicy musieli stworzyć interaktywną aplikację rozwiązującą konkretny problem. Nagrodzona aplikacja „GeoTrashing” pomaga oszczędzić czas, pieniądze i środowisko. Pozwala ona m.in. na zgłaszanie dzikich (nielegalnych) wysypisk śmieci i porządkowanie ich oraz nagradzanie takich działań przez fundacje proekologiczne. Hackathon Best Hacking League odbył się w dniach 6-7 listopada 2020 r. Organizatorem wydarzenia była Politechnika Warszawska.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/

Copyright © Fundacja PAP 2020