Ministerstwo Edukacji i Nauki

08.05.2021
PL EN
16.11.2020 aktualizacja 16.11.2020

Nie żyje prof. Piotr Francuz, b. dyrektor Instytutu Psychologii KUL

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W wieku 60 lat zmarł prof. Piotr Francuz, psycholog, b. dyrektor Instytutu Psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i wykładowca związany z tą uczelnią przez ponad 40 lat.

O śmierci profesora poinformował w niedzielę KUL. Jak podkreślono w komunikacie, "był cenionym wykładowcą, wyróżnianym przez swoich studentów m.in. honorowymi tytułami Mentor Roku, Osobowość Roku, a w roku 2011 za +postawę wzbudzającą szacunek oraz uznanie studentów+ otrzymał także miano +Wykładowcy Roku+, nadane przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej".

Uczelnia przypomniała, że prof. Piotr Francuz "prowadził zajęcia z psychologii percepcji, uczenia, pamięci, myślenia, decyzji, psychologii eksperymentalnej, poznawczej psychologii mediów i komunikacji społecznej oraz psychologii procesów poznawczych".

Wśród jego zainteresowań badawczych "znajdowała się problematyka rozumienia przekazów wizualnych, w szczególności obrazów malarskich i audiowizualnych, w perspektywie psychologii i neuronauki poznawczej" =- zaznaczono "Był autorem unikatowych w kraju psychologicznych badań eksperymentalnych, prowadzonych we współpracy z TVP, nad wpływem struktury mediów audiowizualnych na umysł odbiorcy" - napisano.

Uczelnia podała też, że wykładowca "był autorem, redaktorem i współredaktorem ponad 20 książek oraz ponad 100 artykułów w czasopismach ogólnopolskich i międzynarodowych, w tym renomowanych czasopismach naukowych z tzw. listy filadelfijskiej, z zakresu psychologii poznawczej i neuronauki, metodologii psychologii i komunikowania za pośrednictwem mediów wizualnych".

Jak zaznaczył KUL, osiągnięcia naukowca były wielokrotnie nagradzane. "Otrzymał m.in. Nagrodę im. Władysława Witwickiego, Polskiej Akademii Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe w 2016 roku w dziedzinie psychologii; Nagrodę Teofrasta za najlepszą naukową książkę psychologiczną w roku 2013 (+Imagia, w kierunku neurokognitywnej teorii obrazu+); Nagrodę Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego +Copernicus Prize 2012+, za wyróżniające osiągnięcia w rozwoju neuronauki w Polsce" - czytamy.

Według komunikatu obok pracy naukowo-dydaktycznej prof. Piotr Francuz "podejmował zadania organizacyjne". "M.in. kierował Ośrodkiem Psychologicznych Analiz Komunikowania Społecznego, był Prezesem Stowarzyszenia Rodzin Dzieci z Uszkodzeniem Mózgu w Lublinie, Przewodniczącym Zespołu Stałego Ekspertów Narodowego Centrum Nauki w dziale nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, członkiem Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk oraz Agencji Stolicy Apostolskiej do Spraw Oceny i Promocji Jakości Kształcenia na Uniwersytetach i Wydziałach Kościelnych (AVEPRO)" - napisano.

Piotr Francuz zmarł w sobotę 14 listopada. Miał 60 lat. (PAP)

autorka: Daria Porycka

dap/ par/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021