Ministerstwo Edukacji i Nauki

17.09.2021
PL EN
19.11.2020 aktualizacja 20.11.2020

Ocieplenie klimatu sprawia, że kleszcze zmieniają nawyki żywieniowe

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wraz ze wzrostem temperatury występujące w Ameryce Północnej kleszcze przenoszące gorączkę plamistą Gór Skalistych chętniej żywią się krwią człowieka niż zwierząt – poinformowali naukowcy podczas dorocznego zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Tropikalnej i Higieny (ASTMH).

Zwiększenie temperatury powietrza z 23 na 38 stopni Celsjusza sprawia, że odmiana kleszczy Dermacentor, która zazwyczaj atakuje psy, 2,5-krotnie częściej wybiera ludzi.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis obserwowali zachowanie kleszczy podczas eksperymentów. W jednej dużej skrzyni zamknięto psa, a w drugiej badacza-ochotnika. Kleszcze umieszczono w przezroczystej plastikowej tubie pośrodku. Co 20 minut zmieniano temperaturę (wahała się ona od około 23 do około 38 stopni Celsjusza). Okazało się, że zapach człowieka przyciągał kleszcze bardziej, gdy temperatura była wyższa.

Gorączkę plamistą Gór Skalistych wywołują bakterie Rickettsia rickettsii. W ciągu ostatnich 20 lat zaobserwowano znacznie większą zachorowalność na tę chorobę. Postępujące ocieplenie klimatu może zwiększać częstotliwość występowania gorączki plamistej u ludzi. Jej pierwsze objawy to gorączka, ból głowy i mięśni, potem pojawia się wysypka z odczynem krwotocznym – opisują badacze.

Autorzy podkreślają, że pierwsze objawy są niespecyficzne, dlatego gorączkę plamistą łatwo pomylić z innymi dolegliwościami w okresie, gdy najłatwiej wyleczyć ją za pomocą antybiotykoterapii. Zbyt późne wykrycie może skutkować poważnymi komplikacjami takimi jak uszkodzenia naczyń krwionośnych, stan zapalny w obrębie serca, płuc i mózgu czy niewydolność nerek, a także prowadzić do zgonu. (PAP)

koc/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021