19.01.2021
PL EN
24.11.2020 aktualizacja 24.11.2020

Każda ciąża zmniejsza ryzyko raka trzonu macicy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Z każdą ciążą, nawet jeśli zakończyła się ona poronieniem, spada ryzyko rozwoju raka trzonu macicy – wykazała analiza 30 dotychczasowych badań z różnych krajów, przeprowadzona przez naukowców z australijskiego QIMR Berghofer Medical Research Institute.

Ich wnioski opublikował „International Journal of Cancer” (DOI: 10.1002/ijc.33360).

„Wiemy, że ciąża pełnoterminowa zmniejsza ryzyko rozwoju raka trzonu macicy, jednak te badania wskazują, że każda kolejna ciąża zmniejsza ryzyko o kolejne 15 proc. Systematyczny spadek ryzyka widoczny był u kobiet, które były w ciąży nawet ośmiokrotnie” – mówi prof. Penelope Webb, autorka analizy.

W badaniach wzięło udział łącznie blisko 17 tys. kobiet, u których zdiagnozowano raka trzonu macicy, oraz 39,5 tys. zdrowych kobiet.

Choć ciąża pełnoterminowa miała związek z największym spadkiem ryzyka, naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali, że także ciąże zakończone poronieniem w pierwszym lub drugim trymestrze pełniły funkcję ochronną. Spadek ryzyka wynosił w tym przypadku około 7-9 proc.

To pozwala sądzić, że za zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu odpowiada nie samo podwyższenie poziomu progesteronu w trzecim trymestrze ciąży, jak dotychczas uważano.

Co więcej, kobiety, które rodziły samych chłopców lub chłopców i dziewczynki były w mniejszym stopniu narażone na rozwój raka niż kobiety, które miały same córki.

„Zachorowalność na raka trzonu macicy wciąż rośnie, dlatego tak ważne jest lepsze poznanie czynników wpływających na ryzyko jego rozwoju – podkreślają autorzy.(PAP)

koc/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2021