02.12.2020
PL EN
19.11.2020 aktualizacja 19.11.2020

Rusza kampania edukacyjna poświęcona badaniom klinicznym

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Czym są badania kliniczne, kto może wziąć w nich udział i jak chronione jest bezpieczeństwo ich uczestników? – m.in. na te pytania ma odpowiedzieć kampania edukacyjna zainicjowana przez Agencję Badań Medycznych.

Przez najbliższe tygodnie w serwisie "Pacjent w badaniach klinicznych" (www.pacjentwbadaniach.abm.gov.pl) pojawiać się będą nowe filmy z udziałem badaczy i pacjentów.

Co tydzień będzie można dowiedzieć się m.in. czym są badania kliniczne, kto może wziąć w nich udział, w jaki sposób chronione jest bezpieczeństwo uczestników, jakie korzyści wiążą się z udziałem w badaniu i jakie prawa przysługują pacjentom. W materiałach pojawią się również historie pacjentów, związane z udziałem w różnych badaniach klinicznych.

"Ponadto w ramach projektu powstał film animowany odpowiadający na ważne pytanie dotyczące procesu podpisywania formularza świadomej zgody, a zatem tego, co każdy powinien wiedzieć, zanim zdecyduje się na udział w badaniu klinicznym" – podkreśliła specjalistka ds. komunikacji Agencja Badań Medycznych, Monika Szwugier.

Pierwsze widea są już dostępne pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=a46Nr-dICQU&feature=youtu.be i https://www.youtube.com/watch?v=AmAm4WEomYc&feature=youtu.be

W projekt zaangażowały się instytucje publiczne i prywatne. Jego patronami są Rzecznik Praw Pacjenta i Ministerstwo Rozwoju, a współorganizatorem Ministerstwo Zdrowia. Pytania dotyczące projektu można kierować przez: https://www.facebook.com/pacjentwbadaniachhttps://pacjentwbadaniach.abm.gov.pl/#.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2020