19.01.2021
PL EN
26.11.2020 aktualizacja 26.11.2020

Pierwsza globalna mapa gatunków pszczół

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Powstała pierwsza mapa, która dokumentuje występowanie tysięcy gatunków pszczół na całej Ziemi. Wyniki badań opublikowano w piśmie „Current Biology”.

Na Ziemi żyje ponad 20 tys. gatunków pszczół. Niewiele dotąd było wiadomo o ich dokładnym rozmieszczeniu na całej planecie. Najnowsze wyniki badań, opartych na obserwacjach terenowych, dokumentują występowanie gatunków i ich siedlisk. W stworzonej bazie danych znajduje się ponad sześć mln pozycji.

Naukowcy potwierdzają, że więcej gatunków pszczół występuje na półkuli północnej niż południowej, a także więcej w środowiskach o klimacie umiarkowanym i suchym niż w zwrotnikowym.

„Jest więcej gatunków pszczół niż ptaków i ssaków razem wziętych” - opisuje członek zespołu, John Ascher z Narodowego Uniwersytetu Singapuru.

Jak dodaje, największa różnorodność pszczół występuje w Stanach Zjednoczonych, ponadto duże połacie Afryki i Bliskiego Wschodu obfitują w pszczele gatunki.

Co ciekawe, mniej gatunków pszczół występuje w dżungli, więcej zaś w suchym, bezdrzewnym środowisku. Drzewa dostarczają pszczołom mniej pożywienia niż nisko rosnące rośliny.

„Kiedy na pustyni pada, pokrywa się ona dywanem kwiatów” – tłumaczy główny autor, Michael Orr z Chińskiej Akademii Nauk.

Naukowcy zauważają, że w wielu rejonach świata zapylanie, a więc pomyślność zbiorów, zależy od lokalnych gatunków pszczół, nie zaś od pszczoły miodnej. Dlatego wiedza o rozmieszczeniu rodzimych gatunków może okazać się kluczowa również z punktu widzenia gospodarki.

Więcej tutaj. (PAP)

krx/ jjj/

Copyright © Fundacja PAP 2021