22.01.2021
PL EN
30.11.2020 aktualizacja 30.11.2020

Studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego pomagają w walce z COVID-19

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prawie 80 studentów kierunków medycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim zgłosiło się dotychczas do pracy w Szpitalu Uniwersyteckim jako wolontariusze. Pomagają w walce z pandemią COVID-19 – poinformowała rzeczniczka zielonogórskiej uczelni Ewa Sapeńko.

"W zdecydowanej większości (55 osób) są to studenci od drugiego do szóstego roku medycyny oraz studenci dwóch ostatnich lat studiów I stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne" – powiedziała rzeczniczka.

Część studentów pracuje w szpitalu od kwietnia, czyli niemal od początku pandemii – większość jednak dopiero rozpocznie wolontariat, m.in. w szpitalu tymczasowym, który do 7 grudnia br. ma zostać otwarty w nowym budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Przed przystąpieniem do pracy studenci przechodzą szkolenie prowadzone przez personel medyczny - pracowników szpitala oraz Collegium Medicum. Szkolenie składa się z części teoretycznej on-line i praktycznej. Ważnym elementem szkolenia jest nauka zakładania środków ochrony osobistej, prowadzona przez pracowników Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Sapeńko zaznaczyła, że do walki z COVID-19 mogą zaangażować się nie tylko studenci kierunków medycznych zielonogórskiej uczelni. Ci z innych kierunków mogą np. w sanepidzie przeprowadzać telefoniczne wywiady epidemiologiczne czy wprowadzać do systemu wyniki testów czy też wesprzeć szpital tymczasowy na stanowiskach administracyjnych.

Uniwersytet Zielonogórski zwrócił się do władz wojewódzkich i samorządowych o podanie zapotrzebowania na tego rodzaju pomoc.

"Na dziś wiemy już, że w stacjach powiatowych sanepidu potrzeba 36 pracowników. Nie tylko w Gorzowie czy Zielonej Górze – chociaż tu zapotrzebowanie jest największe, ale studenci mogą podjąć pracę w Drezdenku, Krośnie Odrzańskim, Słubicach, Żaganiu i Żarach" – dodała Sapeńko. 

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

mmd/ mok/

Copyright © Fundacja PAP 2021