Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.10.2021
PL EN
01.12.2020 aktualizacja 01.12.2020

Psychologia twórczości na UŁ - w podcastach Olgi Tokarczuk

Warszawa, 13.01.2020. Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, pisarka Olga Tokarczuk, 13 bm. w Centrum Premier Czerska w Warszawie, podczas spotkania z czytelnikami. (al/awol) PAP/Andrzej Lange Warszawa, 13.01.2020. Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, pisarka Olga Tokarczuk, 13 bm. w Centrum Premier Czerska w Warszawie, podczas spotkania z czytelnikami. (al/awol) PAP/Andrzej Lange

Uniwersytet Łódzki udostępnia wykłady Olgi Tokarczuk. W związku z ukazaniem się na rynku najnowszej książki noblistki pt. „Czuły narrator” łódzka uczelnia przypomina, że część zamieszczonych w niej wykładów zostało wygłoszonych jako odczyty na Wydziale Filologicznym.

"Czuły narrator" to pierwsza książka Tokarczuk po Noblu. Jest to zbiór 12 wykładów poświęconych warsztatowi polskiej noblistki i szeroko pojętej psychologii twórczości. Część z wykładów autorka „Biegunów” zaprezentowała po raz pierwszy na Uniwersytecie Łódzkim.

Wszystkie wykłady dostępne są w formie podcastów z, dodatkowo odczyt "Psychologia narratora, czyli kto to mówi?" został zamieszczony na kanale YouTube UŁ. 

Wykład "Księgi Jakubowe - źródła i konteksty" oraz "Jak urodziłam Janinę Duszejko?", dostępne są w serwisie SoundCloud. Dostęp do podcastów jest otwarty.

Oprócz cyklu wykładów, które Tokarczuk wygłosiła na Wydziale Filologicznym UŁ - w "Czułym narratorze" znalazł się też wykład pomyślany jako ich kontynuacja, nigdy niewygłoszony "Kraina Metaksy". Jest też tekst "O daimonionie i innych motywacjach pisarskich" z 2014 roku oraz eseje: "Prace Hermesa, czyli jak tłumacze codziennie ratują świat", który oparty jest na tekście wykładu wygłoszonego na inauguracji czwartej edycji Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu” (Gdańsk, 11–13 kwietnia 2019), "Palec w soli, czyli krótka historia mojego czytania", pochodzący z sympozjum Uniwersytetu Rzeszowskiego pt. "Światy Olgi Tokarczuk" z 2012 roku, a także "Ognozja" (pierwodruk w "Polityce" 30 września 2020), "Ćwiczenia z obcości" (ukazał się w 2017 roku w "Znaku", nr 746–747), "Maski zwierząt" (pierowodruk w "Krytyce Politycznej" 2008, nr 15) oraz "Niesamowity tygiel braci Quay" z tomu "Trzynasty miesiąc".

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021