19.01.2021
PL EN
02.12.2020 aktualizacja 02.12.2020

Kielce/ ARP, Chemar, AGH i Politechnika Świętokrzyska podpisały porozumienie o współpracy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

ARP, Zakład Urządzeń Chemicznych i Armatury Przemysłowej „Chemar”, Akademia Górniczo-Hutnicza i Politechnika Świętokrzyska podpisały porozumienie ws. współpracy dot. rozwoju innowacyjnych projektów i technologii dla wysokojakościowych produktów odlewniczych. W kieleckim zakładzie studenci będą mieć staże i doktoraty wdrożeniowe.

Podpisane porozumienie zakłada wspólne działania na rzecz wymiany wiedzy i doświadczeń, której celem jest rozwój innowacyjnych projektów technologicznych wśród spółek z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu. Jednocześnie uczelnie z Kielc i Krakowa zadeklarowały współpracę w zakresie oceny możliwości wdrożenia rozwiązań informatycznych i technologicznych w obszarze produkcyjnym w Chemarze.

O środki na realizację wspólnie wypracowanych projektów, w szczególności dotyczących technologii wysokojakościowych produktów odlewniczych, sygnatariusze porozumienia będą się ubiegać w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

"AGH w Krakowie jest wiodącą w Europie uczelnią wyższą, kształcącą wysoko specjalizowane kadry dla branży odlewnictwa. Nasi absolwenci z powodzeniem zasilają kadry inżynierskie ponad 5000 europejskich przedsiębiorstw, wykonujących wymagające odlewy dla przemysłu motoryzacyjnego, zbrojeniowego czy rafineryjnego" – powiedział prorektor ds. współpracy AGH, prof. Rafał Wiśniowski. Dodał, że podpisane porozumienie pozwoli na opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie wytwarzania specjalistycznych wyrobów z wysokogatunkowych stopów.

"Umowa ta jest również elementem szerszej współpracy pomiędzy partnerami porozumienia, zmierzającej do realizacji prac badawczych i ich przemysłowej aplikacji, staży studenckich czy doktoratów wdrożeniowych" – zaznaczył prof. Wiśniowski.

Prorektor ds. badań i współpracy z podmiotami zewnętrznymi Politechniki Świętokrzyskiej prof. Marek Iwański podkreślił, że jednym z priorytetów działalności kieleckiej uczelni jest współpraca z jednostkami gospodarczymi nie tylko regionu świętokrzyskiego, ale też całego kraju. Dodał, że współpraca w zakresie badań naukowych między uczelnią a Chemarem trwa już od wielu lat.

"Przedsiębiorstwo Chemar jest od ponad pół wieku kluczowym przedsiębiorstwem dla energetyki zawodowej i stanowi ważny element przemysłu metalowego w regionie świętokrzyskim. Nasza uczelnia dysponuje nowoczesną bazą laboratoryjno-badawczą, w której można prowadzić szeroko rozumiane badania materiałowo-strukturalne. Mamy nadzieję, że nawiązana współpraca zaowocuje nowymi projektami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniami oraz umocni pozycję firmy Chemar na rynku gospodarczym" – powiedział prof. Iwański.

Podpisana umowa ma przynieść korzyści wszystkim stronom. Dostęp do zakładów produkcyjnych w ramach prowadzonych zajęć, staży czy praktyk ma wzmocnić praktyczny wymiar nauczania, w szczególności na polach technologii odlewnicznych, automatyki, spawalnictwa i obróbki skrawaniem. Współpraca z pracownikami naukowymi umożliwi im realizację prac badawczych m.in. doktoratów wdrożeniowych.

Z drugiej strony kadra pracownicza spółek otrzyma dostęp do specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, jakie posiadają naukowcy. Współpraca zaowocuje rozwojem technologicznym spółki Chemar, rozwojem kompetencji praktycznych studentów oraz realizacją wspólnych prac badawczo rozwojowych.

"Za sprawą podjętych inwestycji i dzięki wsparciu środowiska naukowego, Chemar ma aspirację powrotu do najlepszych lat w historii swojej działalności. Podpisane porozumienie daje szansę naszemu przedsiębiorstwu na rozwój innowacyjnych technologii i wytyczanie nowych kierunków w branży odlewniczej" - podkreślił Mariusz Gajowiec, prezes zarządu ds. restrukturyzacji i inwestycji Chemar S.A.

Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński zaznaczył, że ARP skupia się na rozwoju innowacyjnych polskich przedsiębiorstw. "Inwestujemy w sektory i technologie, które opierają się na polskiej myśli technologicznej i innowacjach produktowych powstających na terenie Polski. Takim przedsiębiorstwem jest kielecki Chemar S.A., którego działalność po połączeniu z Odlewnią Chemar koncentruje się produkcji odlewów staliwnych oraz obróbce mechanicznej" – powiedział Kolczyński. Dodał, że w sierpniu 2019 roku Agencja "rozpoczęła tam dogłębną restrukturyzację".

"Po ponad roku dostrzegamy pozytywne zmiany. Teraz idziemy o krok dalej. Łączymy siły z AGH i Polityką Świętokrzyską, aby wspólnie opracować technologie produkcji wysokojakościowych wyrobów odlewniczych. Przeprowadzone przez nas analizy rynkowe pokazują, że wyroby te mogą z powodzeniem konkurować na światowych rynkach" – zapewnił wiceprezes ARP.

Agencja Rozwoju Przemysłu to spółka Skarbu Państwa działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Portfel spółek ARP S.A. obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE EURO-PARK MIELEC oraz TSSE EURO-PARK WISŁOSAN. Siedziba główna znajduje się w Warszawie. Agencja ma również oddziały w Katowicach, Mielcu oraz Tarnobrzegu, biura w Radomiu i Wrocławiu. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ je/

Copyright © Fundacja PAP 2021