Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
02.12.2020 aktualizacja 02.12.2020

Łódzki CovidLab zrzesza naukowców i absolwentów

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

Diagności laboratoryjni, mikrobiolodzy, biolodzy, biotechnolodzy i genetycy od marca tego roku wykonują w trybie pilnym badania diagnostyczne w kierunku wirusa SARS-CoV-2. Interdyscyplinarny zespół współpracuje w ramach laboratorium „CovidLab” utworzonego m.in. przez Uniwersytet Łódzki, Uniwersytetu Medyczny w Łodzi i Instytutu Biologii Medycznej PAN.

Jak informuje biuro prasowe UŁ, „CovidLab” to inicjatywa specjalistów z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska tejże uczelni, Centralnego Szpitala Klinicznego, jednostek naukowo-badawczych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Instytutu Biologii Medycznej Polskiej Akademii Nauk, firmy Proteon Pharmaceuticals, a także BioNanoParku. Laboratorium wirusologicznym, utworzonym w marcu, kieruje dr hab. Maciej Borowiec.

"Oprócz potrzeby tworzenia laboratoriów wysokiej klasy, należy także pamiętać o rozwijaniu i szkoleniu nowej kadry, która w sytuacjach awaryjnych pozwoli zasilić personel tworzonych spontanicznie placówek. Wraz z początkiem pandemii, w niektórych miejscach w kraju takie placówki dopiero powstawały, a dostęp do diagnostów i pracowników laboratoryjnych był ograniczony" – mówi dr hab. Katarzyna Dzitko, prodziekan Wydziału BiOŚ, z którego pochodzi duża część zespołu "CovidLabu".

Jak dodaje dr hab. Beata Sadowska, jednego dnia laboranci badają setki prób, a praca wymaga nie tylko skupienia, ale także elastyczności i szybkich reakcji, gdy np. zmienia się protokół, sprzęt lub klucz oznaczania prób.

Zespoły składają się zarówno z doświadczonych badaczy: nauczycieli akademickich, pracowników technicznych, pracowników B+R laboratoriów badawczych i przemysłowych, jak również z doktorantów, adiunktów i absolwentów kierunków Mikrobiologia, Biotechnologia, Genetyka i Biologia UŁ.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024