Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
02.12.2020 aktualizacja 02.12.2020

Bliskie terminy zamknięcia konkursów naukowych

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nabór do otwartych konkursów Narodowego Centrum Nauki OPUS 20 + LAP, PRELUDIUM BIS i SONATA zamykany jest 15 grudnia. Również w grudniu kończą się konkursy o stypendia ministra nauki i niektóre konkursy międzynarodowe, w tym o granty NAWA. O stypendia Fulbrighta dla sektora BIO można wnioskować do końca lutego.

Do wszystkich naukowców, niezależnie od etapu kariery, skierowany jest Konkurs OPUS 20 + LAP NCN. Na finansowanie mają szansę m.in. projekty, w których polscy naukowcy wykorzystują wielkie międzynarodowe urządzenia badawcze. W ramach konkursu przyjmowane są też wnioski na projekty realizowane w ramach procedury agencji wiodącej (Lead Agency Procedure-LAP).

Konkurs PRELUDIUM BIS NCN jest przeznaczony dla szkół doktorskich. Jego celem jest wsparcie kształcenia doktorantów i finansowanie projektów badawczych realizowanych w ramach rozpraw doktorskich.

Do konkursu SONATA NCN mogą zgłaszać się naukowcy, którzy uzyskali stopień doktora w okresie od 2 do 7 lat przed rokiem wystąpienia z wnioskiem o dofinansowanie. Podstawowym celem programu jest wsparcie osób rozpoczynających karierę naukową w prowadzeniu innowacyjnych badań o charakterze podstawowym z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury lub oryginalnego rozwiązania metodologicznego.

Do międzynarodowego konkursu BEETHOVEN CLASSIC można do 15 grudnia zgłaszać polsko-niemieckie projekty badawcze w zakresie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce. Konkurs organizowany jest przez NCN we współpracy z niemiecką agencją Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG). O finansowanie występują wspólnie zespoły polskie i niemieckie.

Nabór wniosków krajowych w konkursie CEUS-UNISONO zostanie zamknięty 31 grudnia. Jest to konkurs na projekty z zakresu badań podstawowych, we wszystkich dyscyplinach naukowych, planowane do realizacji we współpracy dwu- lub trójstronnej przez zespoły badawcze z Polski, Austrii, Czech i Słowenii. Wniosek krajowy składany jest do NCN przez polski zespół badawczy w najbliższym możliwym terminie po złożeniu wniosku wspólnego do agencji wiodącej.

O Granty Interwencyjne NAWA można wnioskować do 31 grudnia. Program NAWA wspiera współpracę międzynarodową zespołów badawczych i mobilność międzynarodową naukowców. We wniosku można opisać działania podejmowane w reakcji na ważne, nagłe i nieprzewidziane zjawiska społeczne, cywilizacyjne i przyrodnicze o konsekwencjach globalnych lub istotnych regionalnie. NAWA realizuje wymianę akademicką w ramach umów bilateralnych i współpracy dwustronnej z m.in. następującymi krajami: Białoruś, Bułgaria, Chiny, Czechy, Egipt, Grecja, Japonia, Kazachstan, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina, Węgry, Wietnam. W tym konkursie termin składania wniosków dla studentów i naukowców upływa 18 grudnia.

Wybitni młodzi naukowcy mogą do 31 grudnia starać się o przyznanie stypendium ministra nauki za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej.

Do 1 lutego trwa nabór wniosków o stypendium Fulbright BioLAB. Do zdobycia jest roczny, płatny staż dla studentów i doktorantów nauk biologicznych (biologia, biochemia, biotechnologia, chemia, fizyka, farmacja, itp.) w czterech amerykańskich instytucjach naukowych.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024