18.01.2021
PL EN
04.12.2020 aktualizacja 04.12.2020

Centrum Łukasiewicz i Narodowy Instytut Leków będą współpracować przy technologiach farmakologicznych

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Bliską współpracę naukowo-badawczą przy innowacyjnych technologiach wykorzystywanych w farmakologii zakłada porozumie podpisane w czwartek przez prezesa Centrum Łukasiewicz Piotra Dardzińskiego z dyrektor Narodowego Instytutu Leków Anną Kowalczuk – poinformowało biuro prasowe Centrum Łukasiewicz.

Porozumienie określa ramowe zasady współpracy instytutów należących do Sieci Badawczej Łukasiewicz z Narodowym Instytutem Leków.

Pierwsze wspólne działania skupią się na komercjalizacji aparatury medycznej mającej zastosowanie w leczeniu skutków COVID-19 i w rozwoju leku przeciwnowotworowego, Biodribinu – czytamy w komunikacie przesłanym PAP.

Strony będą prowadzić prace badawczo-analityczne procesów technologicznych do wdrożenia w sektorze farmaceutycznym.

Dyrektor Narodowego Instytutu Leków dr Anna Kowalczuk podkreśliła, że potencjał naukowy, a także blisko 70 lat doświadczenia kierowanego przez nią instytutu sprawiają, że jest on zaufanym partnerem dla sektora medyczno-farmaceutycznego w działaniach badawczo-rozwojowych.

"Współpraca z Łukasiewiczem to kolejny krok na rzecz dostępu pacjenta do innowacyjnych terapii" – mówi Kowalczuk.

W najbliższych miesiącach uwaga naukowców Łukasiewicza i Narodowego Instytutu Leków skupi się na projekcie dotyczącym leczenia zwapniania płuc. Zwrócono uwagę, że to jedno z najczęstszych powikłań wśród pacjentów, którzy przeszli COVID-19, szczególnie w sposób ciężki. Zwrócono uwagę, że rozwijany projekt ma pomóc zwiększyć efektywność leczenia w zwłóknieniu płuc o charakterze idiopatycznym poprzez usamodzielnienie pacjentów w podawaniu leków, a tym samym odciążyć służbę zdrowia.

Porozumienie przewiduje też współpracę przy projekcie dotyczącym rozwoju produktu leczniczego Biodribin. Ten cytostatycznym lek wytwarzany przez Łukasiewicza jest stosowanym w leczeniu nowotworów układu krwiotwórczego. Podkreślono, że jest on zarejestrowany w Polsce do leczenia białaczek i jest znacznie tańszy niż jego zagraniczne odpowiedniki. Trwają prace nad poszerzeniem wskazań do stosowania tego leku w innych terapiach.

Narodowy Instytut Leków jest instytutem badawczym prowadzącym badania naukowe i prace rozwojowe ukierunkowane na ich wdrożenie i zastosowanie w praktyce. Sieć Badawcza Łukasiewicz, trzecia pod względem wielkości sieć badawcza w Europie, rozpoczęła działalność w kwietniu zeszłego roku. Włączono do niej blisko ponad 30 instytutów badawczych.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Copyright © Fundacja PAP 2021