15.01.2021
PL EN
07.12.2020 aktualizacja 07.12.2020

AWF w ramach badania naukowego zaprasza kobiety na terapię kręgosłupa

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Kobiety z otyłością w wieku od 35 do 50 lat, cierpiące na bóle kręgosłupa lędźwiowego, mogą wziąć udział w darmowej terapii trakcyjnej w ramach projektu naukowego Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Efektem terapii może być zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Terapia trakcyjna jest bezbolesna i bezpieczna dla zdrowia pacjenta - zapewniają zaangażowani w projekt naukowcy z Zakładu Biologii i Anatomii AWF Poznań. Jest w niej wykorzystywany specjalistyczny stół, który umożliwia zwiększenie przestrzeni między krążkami międzykręgowymi. Komercyjny koszt takiej terapii w prywatnej opiece medycznej (bez badań) wynosi minimum 1400 zł.

30-minutowa terapia odbywała się będzie 5 razy w tygodniu przez 20 dni w miesiącu. W ramach projektu będzie ona prowadzona w styczniu i w miesiącach wiosennych 2021 roku. Uczestniczki przejdą badania fizjoterapeutyczne i będą mieć określoną analizę składu ciała metodą DXA przed i po udziale w projekcie.

Nowatorski projekt ma określić, jak terapia trakcyjna wpływa na zmiany stężeń składników krwi, które mogą być markerami uszkodzeń struktur kręgosłupa lędźwiowego. Naukowcy sprawdzą efektywność metody trakcyjnej w grupie otyłych osób z zespołem bólowym kręgosłupa.

"Osoby cierpiące na otyłość są szczególnie narażone na mechaniczną kompresję krążków międzykręgowych, a w efekcie ich degenerację, przepuklinę oraz ucisk na korzenie nerwowe, których konsekwencją jest odczyn zapalny oraz ból w uszkodzonym miejscu" – wyjaśnia dr Marzena Ratajczak, koordynatorka projektu. W skład zespołu badawczego wchodzą również dr hab. Małgorzata Waszak i dr Michał Wendt z UAM oraz dr Damian Skrypnik – lekarz specjalista chorób wewnętrznych.

Badacze mają nadzieję, że dekompresja zniszczonych krążków międzykręgowych, będących w chronicznym stanie zapalnym, spowoduje korzystne zmiany biochemiczne we krwi. Złagodzenie dolegliwości bólowych może zostać potwierdzone obniżeniem progu i intensywności bólu w odcinku lędźwiowym. Poprawić mogą się również parametry funkcjonalne kręgosłupa.

Zainteresowane osoby mogą zgłosić się telefonicznie pod numerem: 604 773 816 lub zarejestrować na tej stronie.

Do badania przyjmowane będą kobiety w wieku 35-50 lat, z nadmierną masą ciała (BMI powyżej 30), które cierpią na bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Link do obliczenia BMI: https://bmi-online.pl/

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021