Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
11.12.2020 aktualizacja 11.12.2020

Właściwe miejsce na dane badawcze

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Trzy repozytoria danych badawczych zostały już udostępnione wszystkim polskim naukowcom. Można w nich bez żadnych opłat deponować i udostępniać tabele, zdjęcia, materiały audiowizualne oraz wszelkie inne dane wytworzone, zebrane lub opisane na potrzeby prowadzenia badań naukowych.

Udostępnianie danych badawczych w repozytoriach jest wymagane przy realizacji projektów finansowanych m.in. przez Komisję Europejską i Narodowe Centrum Nauki.

Repozytorium ogólnego przeznaczenia RepOD, repozytorium danych społecznych RDS  i repozytorium danych krystalograficznych MX-RDR są już dostępne dla użytkowników.

Każdy opublikowany w repozytoriach zbiór danych otrzymuje indywidualny numer DOI – przypisany do niego na stałe cyfrowy identyfikator. Repozytoria pozwalają naukowcom na udostępnianie danych zgodnie z zasadami FAIR, z zachowaniem najwyższych standardów otwartości. W repozytorium ogólnego przeznaczenia można tworzyć kolekcje instytucjonalne.

Proces deponowania i udostępniania zbiorów uwzględnia wybór licencji, na podstawie której dane badawcze będą dostępne w repozytoriach. W zależności od udzielonej licencji naukowcy, studenci, dziennikarze czy przedsiębiorcy zyskują możliwość wykorzystania danych do celów badawczych czy komercyjnych. Więcej na temat aspektów prawnych udostępniania danych można przeczytać w przygotowanym dla użytkowników repozytoriów poradniku - do pobrania tutaj.

Repozytoria powstały w ramach projektu „Dziedzinowe Repozytoria Otwartych Danych Badawczych”, realizowanego przez Uniwersytet Warszawski (lider projektu), Instytut Filozofii i Socjologii PAN oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w ramach Poddziałania 2.3.1. Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt obejmuje również opracowanie danych społecznych i krystalograficznych, które są sukcesywnie udostępniane w nowych serwisach.

Osoby zainteresowane udostępnianiem i zarządzaniem danymi badawczymi mogą wziąć udział w otwartych szkoleniach organizowanych przez Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego. Informacje na temat szkoleń, materiały informacyjne i edukacyjne dotyczące danych badawczych znajdują się na stronie projektu

PAP - Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024