Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
17.12.2020 aktualizacja 17.12.2020

Parlament Studentów RP nagrodził twórców i autorów prac dyplomowych

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Osoby i zespoły działające aktywnie na rzecz promowania kultury studenckiej oraz autorów najlepszych prac dyplomowych z zakresu innowacyjnych rozwiązań nagrodził Parlament Studentów RP.

O laureatach Parlament Studentów RP poinformował w prasowym komunikacie.

W pierwszym z konkursów zostały wyróżnione osoby i zespoły działające aktywnie na rzecz promowania kultury studenckiej.

W kategorii "opiekun" I miejsce zajął prof. Jan Krysiński związany od lat 50. z Politechniką Łódzką. W ramach swojej działalności wspierał m.in. powstawanie Studenckiego Radia Żak, czyli jednej z najstarszych rozgłośni w Polsce.

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, niedługo obchodzący 100-lecie swojego istnienia, zajął I miejsce w kategorii "zespoły muzyczne". Wielokrotnie nagradzany, koncertujący w Polsce i za granicą, znany z wykonania hymnu Polski podczas otwarcia EURO 2012 roku na Stadionie Narodowym, ale też z wielu wydarzeń (np. Międzynarodowego Festiwalu Chórów na UW).

Wyróżnienia otrzymali również "studenci" – Piotr Alexewicz, wybitny pianista z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, został nagrodzony I miejscem. Brał udział, m.in. w koncercie w ramach 15. Festiwalu "Chopin i jego Europa", wydał z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, płytę w 2019 roku.

Akademicki Klub Realizatorów "Fosa" zajął I miejsce w kategorii "zespoły inne", wyróżniającej grupy nie zajmujące się muzyką. Historia jego działalności sięga do 1978 roku. Wspiera studentów z Politechniki Wrocławskiej, ale też z innych uczelni wrocławskich, w realizacji filmów, tworząc zespoły do ich realizacji. Owocuje to chociażby filmami promującymi działalność studencką czy Wakacyjnym Projektem Filmowym.

Drugi z konkursów dotyczył najlepszych prac dyplomowych i rozpraw doktorskich z zakresu innowacyjnych rozwiązań wdrażanych do gospodarki, nauki na rzecz lokalnej społeczności oraz edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego. Komisja Konkursowa wyróżniła najlepsze prace i rozprawy z zakresu: innowacyjnych rozwiązań wdrażanych do gospodarki, nauki na rzecz lokalnej społeczności oraz edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego.

W pierwszej kategorii za najlepszą rozprawę doktorską została uznana praca "Czujniki rezystancyjne do detekcji wybranych marketów halitozy", autorstwa Patrycji Suchorskiej-Woźniak z Politechniki Wrocławskiej. Za najlepszą pracę wieńczącą studia II stopnia nagrodę otrzymała również studentka Politechniki Wrocławskiej – Katarzyna Białas, za pracę "Study of the possibilities of controlling a mobile application using the NeuroSky MindWave brain-computer interface". Katarzyna Tataj, studentka Politechniki Warszawskiej, została wyróżniona za pracę wieńczącą studia I stopnia - "Reakcje metanu i dwutlenki węgla w układzie plazmowym i plazmowo-katalitycznym".

Rozprawa doktorska Sylwii Kszysztofik z Politechniki Łódzkiej "Miasto bez końca. Urbanizacja terenów objętych obszarowymi formami ochrony przyrody na wybranych przykładach z okolic Warszawy i Łodzi", została uznana za najlepszą w kategorii nauka na rzecz lokalnej społeczności. W grupie prac wieńczących studia II stopnia I miejsce zajęła Renata Kruk-Kozłowska z Politechniki Białostockiej za pracę "Projekt przestrzeni terapeutycznej", a w grupie prac wieńczących studia I stopnia – studentka Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Aneta Wita za pracę "Wpływ planowanej inwestycji Kanału Śląskiego na rozwój gminy Orzesze".

W kategorii edukacja, nauka i szkolnictwo wyższe nagroda za I miejsce w grupie rozpraw doktorskich została przyznana Tamarze Walczak-Kozłowskiej z Uniwersytetu Gdańskiego, autorce rozprawy "Funkcjonowanie mechanizmów uwagi jako predyktor gotowości szkolnej dzieci urodzonych bardzo przedwcześnie". Studentka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Emilia Gołębiowska, za pracę "Wypalenie zawodowe nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej" zajęła I miejsce w grupie prac wieńczących studia II stopnia i jednolite magisterskie. W grupie prac wieńczących studia I stopnia, I miejsce zajął Krzysztof Kutwa z Uniwersytetu Warszawskiego, za pracę "Praca po studiach - zależność między ukończonymi studiami a aktywnością zawodową".

Oba konkursy zostały zorganizowane we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pełna lista nagrodzonych jest dostępna na stronie: www.psrp.org.pl

PAP - Nauka w Polsce

ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024