Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
28.12.2020 aktualizacja 28.12.2020

Prof. Ptaszyński: pokonanie pandemii bez szczepionki byłoby bardzo trudne i trwałoby długo

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pokonanie pandemii bez szczepionki byłoby bardzo trudne i trwałoby długo - powiedział PAP prof. Paweł Ptaszyński z Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Łodzi. Jego zdaniem szybko i sprawnie przeprowadzony proces szczepień pozwoli odblokować leczenie pacjentów z innymi schorzeniami.

Ekspert podkreślił, że w jego Centralnym Szpitalu Klinicznym wszystko jest już przygotowane na 100 procent do procesu szczepień.

"Im szybciej to przeprowadzimy sprawnie w całej Polsce, tym efekt będzie szybszy i lepszy. Mogę powiedzieć obserwując zapisy wśród medyków, że są one obecnie na satysfakcjonującym poziomie, na pewno zdecydowanie wyższym niż w przypadku szczepień przeciwko grypie" - powiedział PAP Ptaszyński.

Jego zdaniem pokonanie pandemii bez szczepionki byłoby niezwykle trudne i trwałoby bardzo długo. Dodał, że osoby jeszcze zastanawiające się nad szczepienie najprawdopodobniej zareagują po pozytywnych przykładach ze strony rodziny czy znajomych.

"Jeżeli proces szczepień będzie szedł sprawnie, jeżeli szczepionka będzie dostępna w przychodniach blisko miejsca zamieszkania, jeżeli bliscy będą się szczepili, to kolejne osoby będą się do tego przekonywały" - ocenił.

Ekspert podkreśla znaczenie rzetelnej informacji i uświadamiania społeczeństwa o zaletach szczepionki, jej bezpieczeństwie oraz skuteczności.

"Podobnie jak inni eksperci uważam, że dzięki szczepieniom jeszcze przed okresem wakacyjnym wrócimy do pewnej normalności. Przede wszystkim znów w pełnym zakresie będziemy się mogli zajmować pacjentami z innymi schorzeniami - kardiologicznymi czy onkologicznymi. Oni czekają na odblokowana służby zdrowia. Dostępność do leczenia specjalistycznego będzie się poprawiała już po zaszczepieniu medyków i grup najwyższego ryzyka" - dodał ekspert. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024