15.01.2021
PL EN
14.01.2021 aktualizacja 14.01.2021

Lubuskie/ 2,5 mln zł na badania mające pomóc w walce z pandemią

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. i Uniwersytet Zielonogórski otrzymają z NCBR prawie 2,5 mln zł na badania związane z rozwojem technologii zapobiegających szerzeniu się COVID-19 w szpitalach – poinformowała Katarzyna Doszczak z Biura Prasowego Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Uzyskane podczas badań dane będą bazą do rozwoju systemów dezynfekcji i sterylizacji przeznaczonych do zastosowania w jednostkach medycznych w warunkach rozwijającej się pandemii i zwiększonego ryzyka namnażania się wirusów i bakterii w środowisku szpitalnym.

Jak wyjaśniła Doszczak, chodzi o wykorzystanie technologii UV-C, czyli promieniowania nadfioletowego, w celu redukcji transmisji wirusa SARS-CoV-2 i ograniczenia przenoszenia zakażeń w szpitalach. Celem projektu jest opracowanie nowoczesnej aparatury do dezynfekcji z wykorzystaniem tejże technologii. Badania potrwają 12 miesięcy.

Dodała, że to jeden z 31 projektów związanych z walką z pandemią COVID-19, którym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało granty za zgodą ministra nauki.

Cytowany w komunikacie kier. naukowy projektu Roman Stryjski z Instytutu Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego wskazał, że dotychczasowe badania naukowe i praktyka kliniczna w zakresie transmisji wirusa SARS-CoV-2 wykazały, że obecnie obowiązujące procedury dezynfekcji z wykorzystaniem płynów czy ozonowania są niedoskonałe, narażają pacjentów i personel szpitali na zakażenia, dodatkowo są pracochłonne i czasochłonne.

"Istnieje zatem potrzeba opracowania nowego sposobu prewencji rozprzestrzeniania się zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a wraz z nią nowej procedury medycznej dotyczącej dezynfekcji” - powiedział Stryjski.

Naukowiec wyjaśnił, że celem projektu będzie opracowanie prototypu nowoczesnego urządzenia lub zespołu urządzeń do dezynfekcji z wykorzystaniem technologii UV-C, umożliwiających zahamowanie wzrostu drobnoustrojów, redukcji transmisji wirusa i ograniczenia przenoszenia zakażeń w szpitalach.

W ramach projektu, z gorzowskim szpitalem i zielonogórską uczelnią ma współpracować spółka LUG Light Facotry z Zielonej Góry, która produkuje nowoczesne systemy oświetlenia. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021