01.03.2021
PL EN
19.01.2021 aktualizacja 26.01.2021

Kraków/ Kriomikroskop Glacios częścią infrastruktury badawczej Solarisa

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris w Krakowie wzbogaciło się o kriomikroskop Glacios – poinformował w poniedziałek Uniwersytet Jagielloński. Urządzenie usprawni badania, przyczyniające się m.in. do lepszego zrozumienia mechanizmów chorób.

Nowy kriomikroskop uzupełni ofertę badawczą Krajowego Centrum Kriomikroskopii Elektronowej, działającego w strukturach centrum Solaris. Ośrodek – jak podkreślił UJ na swojej stronie internetowej – jest jedynym w Polsce, który dysponuje dwoma komplementarnymi kriomikroskopami o najwyższych parametrach technicznych.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez uczelnię, użytkowanie drugiego obok Titan Krios G3i kriomikroskopu elektronowego skierowane będzie zarówno na potrzeby eksperymentów naukowych, jak i do firm zainteresowanych wykorzystaniem techniki Cryo-EM w swoich badaniach (ok. 40 proc. czasu badawczego).

Technika ta – jak podkreśliła uczelnia – należy obecnie do najważniejszych stosowanych w biologii strukturalnej, a wyniki uzyskiwane w trakcie pomiarów ułatwiają zrozumienie mechanizmów komórkowych chorób człowieka, mechanizmy działania wirusów, projektowanie nowych leków oraz ulepszanie już istniejących. Jest również z powodzeniem stosowana w nanotechnologii i innych dziedzinach nauki i przemysłu.

Cenny nabytek przeszedł już pierwsze testy, które okazały się zadowalające. Kolejnym etapem będą badania testowe zaprzyjaźnionych użytkowników. Oficjalne otwarcie naboru aplikacji o czas badawczy zarówno podmiotów komercyjnych, jak i niekomercyjnych przewidywane jest na trzeci kwartał tego roku. W przypadku badań komercyjnych kriomikroskop udostępniany będzie odpłatnie. Szczegółowy kalendarz dostępnego czasu badawczego oraz cennik już wkrótce zostanie zamieszczony na stronie internetowej synchrotron.uj.edu.pl.

Podpisanie protokołu przekazania kriomikroskopu Glacios odbyło się w ubiegłym tygodniu w firmy Labsoft. Zakup mikroskopu możliwy był dzięki dofinansowaniu unijnemu w ramach obecności przedstawicieli Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris oraz konkursu organizowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2021