02.03.2021
PL EN
21.01.2021 aktualizacja 21.01.2021

Rozsiewanie roślin owocujących łatwiejsze dzięki niedźwiedzim odchodom

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Nasiona "odzyskane" z odchodów niedźwiedzi kiełkują lepiej. Połknięte, przechodzą przez układ pokarmowy tych ssaków i wracają do środowiska nieuszkodzone. Wpływa to pozytywnie na rozwój populacji roślin owocujących, które mają duże znaczenie w diecie niedźwiedzi - ustalili naukowcy m.in. z PAN.

Międzynarodowa grupa naukowców, której przewodniczył Alberto García-Rodríguez z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, zebrała informacje na temat znaczenia i liczby gatunków roślin owocujących w diecie niedźwiedzi brunatnych z 96 populacji z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Wnioski opublikowano w „Scientific Reports”.

Jak podaje na swojej stronie Instytut Ochrony Przyrody PAN, niedźwiedzie brunatne zjadają duże ilości owoców. Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że nasiona z tych owoców są później defekowane w stanie nieuszkodzonym w nowych miejscach i mogą kiełkować.

Badacze przeanalizowali wpływ zjadania owoców przez niedźwiedzia brunatnego na kiełkowanie nasion 11 różnych gatunków roślin powszechnie występujących w diecie niedźwiedzi Europy Środkowej. Stwierdzili, że niedźwiedzie brunatne spożywają owoce ponad stu różnych gatunków roślin na całym świecie i że owoce stanowią jedną czwartą ich rocznej diety.

„Wiedzieliśmy już, że niedźwiedzie brunatne lubią owoce, ale teraz pokazujemy, że zjadanie ich przez niedźwiedzie jest bardzo korzystne dla roślin” – mówi Alberto García-Rodríguez, główny autor badania. Prof. Nuria Selva przypuszcza, że niedźwiedzie brunatne połykają owoce, nie żując ich zbyt często. Jej zdaniem to wyjaśnia, dlaczego badacze znaleźli duży odsetek nieuszkodzonych nasion w odchodach niedźwiedzi.

Również kopiąc w ziemi niedźwiedzie mogą stwarzać idealne warunki do kiełkowania nasion. Na obszarach umiarkowanych i północnych nie występują inne duże zwierzęta owocożerne lub są one rzadkie. Niedźwiedzie brunatne odgrywają ważną rolę w rozwoju populacji roślin, ponieważ są odpowiedzialne za rozsiewanie nasion na duże odległości.

„W ciągu ostatnich stuleci ludzie wytępili większość dużych owocożerców z wielu obszarów. Niektóre gatunki, takie jak słonie i nosorożce, nadal funkcjonują w tropikach i odgrywają kluczową rolę w rozprzestrzenianiu się nasion i przetrwaniu roślin. Brak innych dużych owocożerców w regionach nietropikalnych oznacza, że na tych obszarach niedźwiedzie są jedynymi zwierzętami zdolnymi do przemieszczania nasion na duże odległości. Te dalekosiężne przemieszczenia są niezbędne dla roślin, ponieważ gwarantują wymianę informacji genetycznej między populacjami roślin i ułatwiają kolonizację nowych obszarów” – podsumowuje García-Rodríguez.

Badanie opublikowane w „Scientific Reports” zostało przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN we współpracy z Senckenberg Biodiversität und Klima Forschungszentrum oraz Philipps-Universität Marburg w Niemczach, Instituto de Productos Naturales y Agrobiología w Consejo Superior de Investigaciones Científicas w Hiszpanii i Stowarzyszeniem Pracownia na rzecz wszystkich istot w Polsce. Badania odbyły się w ramach międzynarodowego projektu „BearConnect”

Publikacja „The role of the brown bear Ursus arctos as a legitimate megafaunal seed disperser” dostępna jest pod linkiem: https://www.nature.com/articles/s41598-020-80440-9

PAP - Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021