01.03.2021
PL EN
21.01.2021 aktualizacja 21.01.2021

Sejm przyjął uchwałę ws. upamiętnienia 40. rocznicy rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sejm przyjął w środę przez aklamację uchwałę ws. upamiętnienia 40. rocznicy rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W uchwale podkreślono, że organizacja jest "symbolem walki o wolność - o wartość ponadczasową i niezbywalną".

"W 1980 roku w Polsce powstała pierwsza niezależna organizacja studencka w bloku wschodnim - Niezależne Zrzeszenie Studentów. Starania o rejestrację NZS były jednak skutecznie zwalczane przez władze PRL, w efekcie czego 13 listopada 1980 roku Sąd Wojewódzki w Warszawie odrzucił wniosek rejestracyjny" - przypomniano w uchwale.

Dodano, że "po fiasku rozmów negocjacyjnych z władzami 21 stycznia 1981 roku w Łodzi rozpoczął się najdłuższy strajk studencki w Europie". "Oprócz rejestracji NZS 10 000 studentów żądało m.in. zniesienia przymusu nauczania języka rosyjskiego i przedmiotów indoktrynacyjnych, zniesienia cenzury w wydawnictwach naukowych, prawa do swobodnego wyjazdu za granicę, uwolnienia więźniów politycznych oraz ukarania winnych stłumienia protestów robotniczych w grudniu 1970 roku" - podkreślono w uchwale.

W uchwale napisano, że "trwający 29 dni strajk okupacyjny oraz wsparcie udzielone przez organizacje NZS z całej Polski wymusiły na władzach rejestrację NZS i deklarację realizacji pozostałych żądań".

"17 lutego 1981 roku władze PRL zarejestrowały pierwszą niezależną organizację w krajach bloku komunistycznego. Porozumienie z 18 lutego 1981 roku jest tym dla środowiska akademickiego, czym podpisanie porozumień w Gdańsku, Jastrzębiu i Szczecinie dla robotników i całego społeczeństwa" - wskazano w uchwale.

Zaznaczono, że "organizacja jest żywą historią, której karty zapisywane są przez kolejne pokolenia nieprzerwanie od czterech dekad". "Jest symbolem walki o wolność - o wartość ponadczasową i niezbywalną" - dodano.

Uchwała głosi, że "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża uznanie twórcom i członkom Niezależnego Zrzeszenia Studentów w 40. rocznicę zarejestrowania organizacji". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ dki/

Copyright © Fundacja PAP 2021