02.03.2021
PL EN
21.01.2021 aktualizacja 21.01.2021

Medal PAN im. Mikołaja Kopernika dla prof. Krzysztofa Bankiewicza

Medal PAN im. M. Kopernika fot: PAN Medal PAN im. M. Kopernika fot: PAN

Prof. Krzysztof Bankiewicz, wybitny neurochirurg z Uniwersytetu Kalifornijskiego otrzymał w czwartek Medal PAN im. Mikołaja Kopernika. Medal jest przyznawany za wybitne osiągnięcia naukowe zasłużonym dla środowiska naukowego w Polsce uczonym, którzy nie są krajowymi członkami PAN.

Wręczenie medalu odbyło się 21 stycznia 2021 roku w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Jak poinformowano na stronie PAN, prof. Bankiewicz dokonał przełomu w terapii genowej rzadkich, dotąd nieuleczalnych chorób neurodegeneracyjnych oraz złośliwych guzów mózgu.

Prof. Bankiewicz jest pionierem metody wprowadzania bezpośrednio do określonych regionów mózgu lub guzów różnych wektorów z prawidłowymi genami lub celowanymi lekami.

Laureat jest absolwentem Akademii Medycznej im. Mikołaja Kopernika w Krakowie (obecnie Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego), doktoryzował się i habilitował w Instytucie Neurologii i Psychiatrii w Warszawie. Od 1998 roku jest profesorem w Katedrze Neurochirurgii Uniwersytetu Kalifornijskiego (San Francisco, USA). Prof. Krzysztof Bankiewicz jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk wybranym w 2017 r.

Prof. Bankiewicz został uhonorowany przez Prezydium PAN na wniosek pięciu członków krajowych Wydziału V Nauk Medycznych PAN: prof. Witolda Rużyłły, prof. Janusza Limona, prof. Marka Krawczyka, prof. Grzegorza Opolskiego i prof. Jacka Zaremby.

Medal PAN im. Mikołaja Kopernika przyznawany jest przez Prezydium Akademii za wybitne osiągnięcia naukowe zasłużonym dla środowiska naukowego w Polsce uczonym, którzy nie są krajowymi członkami Polskiej Akademii Nauk.

Wnioski o przyznanie Medalu mogą składać wydziały Akademii właściwe ze względu na specjalność naukową osoby, której wniosek dotyczy lub pięciu członków Akademii. Wnioski od strony formalnej rozpatrywane są przez Kapitułę Medalu, której zadaniem jest wyłonienie kandydata i podjęcie stosownej uchwały. Dokument ten jest przedstawiany Prezydium PAN. Do tej pory Medal PAN im. Mikołaja Kopernika został przyznany 294 razy.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021