01.03.2021
PL EN
22.01.2021 aktualizacja 22.01.2021

Bydgoszcz/ Wmurowano kamień węgielny pod budowę budynku dydaktycznego UTP

Fot. Ryszard Wszołek; źródło - UTP Fot. Ryszard Wszołek; źródło - UTP

Kamień węgielny pod budowę budynku dydaktycznego został w piątek wmurowany na terenie kampusu Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Inwestycja ma być gotowa do września 2023 r.

Pod aktem erekcyjnym podpisali się m.in. rektor uczelni prof. Marek Adamski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski i prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Nowy budynek dydaktyczny w kształcie litery "C" powstanie na terenie kampusu UTP w Bydgoszczy-Fordonie, w sąsiedztwie Auditorium Novum, z którym zostanie skomunikowany łącznikiem. Jego budowa rozpoczęła się w listopadzie 2020 r.

Gmach o powierzchni 4,6 tys. m kw. będzie miał trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Na kondygnacjach naziemnych znajdą się sale dydaktyczne, laboratoria i wielofunkcyjna aula z prawie 600 miejscami, która przy użyciu mobilnych kurtyn akustycznych będzie mogła zostać podzielona na dwie lub cztery części. Kondygnacja podziemna ma zostać wykorzystana na magazyny. W budynku jednocześnie będzie mogło przebywać do tysiąca osób.

Na elewacji dominować będzie szkło i płyty betonowe w szarej kolorystyce. Obiekt zaprojektował architekt i wykładowca UTP dr hab. Piotr Obracaj. Wykonawcą inwestycji jest spółka Budimex.

Wartość inwestycji sięga 46 mln zł, z czego 33 mln zł to środki z Ministerstwa Edukacji i Nauki, a 9 mln zł to dotacja celowa samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Bydgoska uczenia stała się Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w 2006 r. Wcześniej funkcjonowała jako Akademia Techniczno-Rolnicza (1974-2006) i Wyższa Szkoła Inżynierska (1964-74).

Zasadnicze zręby miasteczka uniwersyteckiego w Bydgoszczy-Fordonie powstały w drugiej połowie lat 70. zeszłego wieku, kiedy zbudowano większość obiektów dydaktycznych i domy studenta. Niektóre inwestycje zrealizowano pod koniec kolejnej dekady. W 2001 r. oddano do użytku Auditorium Novum, a w 2007 r. - Regionalne Centrum Innowacyjności.

PAP - Nauka w Polsce, Jerzy Rausz

rau/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2021