Ministerstwo Edukacji i Nauki

22.10.2021
PL EN
25.01.2021 aktualizacja 25.01.2021

Łódź/ W Centrum Nauki i Techniki EC1 powstaje Ulica Żywiołów

PAP/Grzegorz Michałowski; Łódź, 18.11.2018 PAP/Grzegorz Michałowski; Łódź, 18.11.2018

W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi powstaje Ulica Żywiołów - przestrzeń do zabawy w ruchu, która ma wpływać na rozwój intelektualny, emocjonalny i ruchowy dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Wartość projektu sięga 21,5 mln zł, z czego 13,8 mln zł to dofinansowanie UE.

"Motywem przewodnim tego miejsca będą żywioły. Chcemy wspomagać rozwój dzieci, przekazywać wiadomości na temat otaczającego nas świata, a także stworzyć okazję do wykorzystania dziecięcej wiedzy dotyczącej nauki i techniki i zapewnić lepsze szanse edukacyjne. Brzmi to dość poważnie, ale spokojnie - zadbaliśmy o to, aby te cele osiągać w najlepszy z możliwych sposobów: nasi podopieczni będą się uczyć, nawet tego nie zauważając, w naturalny dla tego etapu życia żywiołowy i aktywny sposób" – zaznaczyła Magdalena Kosiada-Sylburska, kierująca Centrum Nauki i Techniki EC1 (CNiT).

Nowa wystawa stała CNiT będzie przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat. Została zorganizowana wokół tematu pięciu żywiołów: wody, ziemi, życia, ognia i powietrza. W pięciu strefach tematycznych zwiedzający będą mogli samodzielnie poszerzać wiedzę poprzez własne doświadczenia i eksperymenty. Na Ulicy Żywiołów znajdzie się m.in. sala gier i warsztatów, pokój zagadek z różnorodnymi scenariuszami zabawy, przestrzeń konstruktora, eksponaty i interaktywne stanowiska oraz starannie przemyślana mała architektura.

Jak podkreślił rzecznik EC1 Michał Kędzierski, wystawę tworzą doświadczeni animatorzy i edukatorzy, którzy zaprojektowali ją we współpracy z przyszłymi odbiorcami i ich rodzicami - swoje oczekiwania przedstawiali oni podczas specjalnych warsztatów. W EC1 powstała także strefa rodzica, która może być miejscem do pracy, odpoczynku czy czytelnią. Dla opiekunów z dzieckiem do 3. roku życia wydzielono m.in. przestrzeń do karmienia i przewijania.

Wykonawcą wystawy jest firma New Amsterdam, która od 2009 r. zajmuje się tworzeniem i realizacją narracyjnych koncepcji wystawienniczych i ma na koncie m.in. realizacje dla wrocławskiego Hydropolis, Muzeum Emigracji czy Muzeum II Wojny Światowej. Wartość projektu to 21,5 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 13,8 mln zł. Otwarcie Ulicy Żywiołów planowane jest na ostatni kwartał 2021 r.

PAP - Nauka w Polsce, Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ je/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021