01.03.2021
PL EN
08.02.2021 aktualizacja 08.02.2021

Białystok/ Po trzymiesięcznej przerwie związanej z pandemią, Epi-Centrum Nauki znów dostępne

Źródło: PAP Źródło: PAP

Po trzymiesięcznej przerwie związanej z pandemią, od soboty znów jest dostępne dla zwiedzających Epi-Centrum Nauki w Białymstoku. Z okazji od razu skorzystało wiele osób, w tym rodziny z dziećmi.

Epi-Centrum Nauki jest jedyną taką placówką w regionie. Formalnie otwarto je pod koniec sierpnia 2020 r. Centrum działa w pomieszczeniach pod trybunami stadionu miejskiego. Placówkę prowadzi Białostocki Park Naukowo-Technologiczny (BPNT).

W związku z obostrzeniami dotyczącymi pandemii koronawirusa, centrum można było zwiedzać od 29 sierpnia do 6 listopada 2020 r. Katarzyna Rawska z BPNT poinformowała PAP, że w tym czasie - mimo pandemii- centrum odwiedziło około czterech tysięcy osób.

Kierownik centrum Marek Jurzysta poinformował w sobotę PAP, że z możliwości zwiedzenia propozycji edukacyjnych centrum od razu w sobotę korzysta wiele osób, zwłaszcza rodziny z dziećmi, które przyszły na zajęcia do strefy małego odkrywcy. Dodał, że rodzice podkreślają, że wreszcie można gdzieś wyjść z dziećmi, cieszą się z tego i mówią, że wszyscy tego potrzebują, są za tym stęsknieni.

Na wystawę główną, tylko w ciągu dwóch pierwszych godzin od otwarcia, przyszło kilkadziesiąt osób. Przy zachowaniu obowiązujących zasad związanych z reżimem sanitarnym, jednocześnie może tam przebywać (w ramach jednego dwugodzinnego cyklu zwiedzania) sto osób. Normalnie, poza pandemią, może to być 200 osób. W strefie dla najmłodszych może być natomiast maksymalnie 25 osób. Marek Jurzysta poinformował, że nieczynne są laboratoria. Już wcześniej BPNT informował także, że nie będą organizowane zbiorowe warsztaty i zajęcia edukacyjne.

By zachować bezpieczeństwo, wszystkie eksponaty w centrum nauki są pokryte specjalną antywirusową powłoką nanotytanową, przez co nie trzeba ich dodatkowo dezynfekować.

Całe Epi-Centrum Nauki w Białymstoku ma powierzchnię ponad 3,3 tys. metrów kwadratowych. Powstało w ramach projektu "Laboratorium Młodego Mistrza i Odkrywcy w Białymstoku", dofinansowanego z UE. Kosztowało 25,4 mln zł, z czego 17,4 mln zł to dotacja z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ ozk/

Copyright © Fundacja PAP 2021